קשישה עם מחשב
"מה זה ביטורנט"? | צילום: istockphoto

חברת הפקת סרטים פורנוגרפיים הגישה תביעה על סך 150 אלף דולר נגד קשישה בת 70 מסן פרנסיסקו, ארה"ב, בטענה כי זו הורידה סרט פורנוגרפי והפיצה אותו באמצעות תוכנה לשיתוף קבצים ברשת, ביטורנט.

הקשישה מכחישה בתוקף כי הורידה או הפיצה את הסרט המדובר ואף טוענת שאינה יודעת מה זה ביטורנט או איך אפשר להפיץ סרטים. 

התובעים לא האמינו לקשישה והציעו לה "להתפשר" ולשלם "רק" 3,400 דולר. הקשישה סירבה ואף הודיעה כי לדעתה מדובר בניסיון סחיטה.

חשוב לציין כי ההאשמות נגד אותה בת 70 אמנם נשמעות מוזרות למידי, אך בשנים האחרונות חברות הפקה שונות תבעו אלפי משתמשים בטענה כי אלה הפיצו תכנים ברשת ובכך פגעו בזכויות יוצרים.

זיהוי ה'פושעים' מתבצע באמצעות כתובות ה-IP שאותן חברות מצליחות להשיג ואז דורשות מספקיות האינטרנט באמצעות צו של בית משפט, להסגיר את פרטיהם המלאים של האנשים שאותן כתובות שייכות להם.

הבעיה העיקרית היא שלא ניתן לסמוך באופן מלא על כתובות ה-IP  ופעמים רבות איתור הכתובות יכול לתת תוצאות שווא ולהסגיר זהות לא נכונה של הבעלים. כמו כן, האקרים ואנשים ש"מבינים במחשבים" יודעים לזייף את כתובות ה-IP שלהם בקלות.

בעקבות בעייתיות בזיהוי שכזה, בחלק מהמקרים, הטענות היו שגויות אך הנאשמים לרוב לא ידעו להוכיח את חפותם ונאלצו לשלם את הקנס או פשוט החליטו לוותר מראש ולהגיע לפשרה, כדי לחסוך על הוצאות עורך דין ובית המשפט.

בכל מקרה, התביעה נגד אותה קשישה נמשכת והיא לא מתכוונת לוותר. הודיעה כי תתייצב בבית המשפט כדי להוכיח את חפותה ולנקות את שמה.

>> מארגנים מחאה? כדאי שתכירו את הכלים הבאים

>> כך תגלשו בזול כשאתם בחו"ל