מארק צוקרברג מסביר על פייסבוק (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
אתם סומכים עליו? למרות שהוא קרא לכם מטומטמים? מארק צוקרברג | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

אם יש מוטיב שחוזר על עצמו לכל אורך ההיסטוריה האנושית, הוא חוסר היכולת של בני האדם להימנע מחטאים ומארק צוקרברג, המייסד והמנכ"ל המכהן של פייסבוק, מוכיח זאת שוב - לאחר שהחליט גם הוא להודות בחטאיו.

צוקרברג התוודה בראיון חושפני לניו יורקר שהוא אכן לעג לגולשים הראשונים שהסכימו להצטרף לפייסבוק (שהיה אז שירות חדש וניסיוני). "הם סומכים עליי, המטומטמים", הוא כתב אז לחבר שלו בצ'אט, כפי שפורסם ברחבי האינטרנט ללא תגובה מצדו של מנכ"ל פייסבוק. היום, 6 שנים אחרי, צוקרברג מוציא את כל הרפש לאור ומודה שההתכתבויות הללו אכן התקיימו.

אבל את הביקורת צריך לצנן עם כמה עובדות. פייסבוק הייתה חלוצה בתחומה ונוהלה בידי נערים בני 19 בלבד שבסך הכול היה להם רעיון מבריק – לשתף. וכן, שיתוף מידע גורר אחריו באופן טבעי בעיות פרטיות, בדיוק כמו בחיים האמיתיים. עם השנים הפכה פייסבוק לחברה עסקית המגלגלת 22 מיליארד דולר וגם המנהלים שלה התבגרו יחד איתה והם מבינים היום שפרטיות היא המפתח להישרדות שלהם. ומול חברות כמו גוגל, אפל ומיקרוסופט לא קל לשמור על יתרון.

אין ספק שהכנות מפתיעה ומראה שאולי צוקרברג אכן מאמין בשקיפות. "אני חושב שהתבגרתי מאז ולמדתי הרבה", הוא אומר בחרטה מסוימת ומתעקש שהוא לא אותו בן אדם היום כמו שהיה אז, כאשר הקים את החברה.

אולי אין זה מקרה שצוקרברג בחר את מועד החשיפה האישית שלו קרוב ליום הכיפורים שלנו, ואנו נשארים עם ההחלטה מה לעשות עם המידע הזה - האם מגיע לו שנתנתק מפייסבוק אחרי שאמר את מה שאמר, או שאולי אפשר לסמוך עליו שהוא אכן אדם שונה ולהמשיך לשתף גם בשנה הבאה.

>> השיתוף יוצא משליטה: פייסבוק עוזרת לפורצים