במזל טוב גוגל השיקה את כרום 2 – הגרסה הרשמית לדפדפן הנוצץ שלה. זאת כשמונה חודשים לאחר שחרור גרסת הבטא, שהתאפיינה בבאגים, קריסות ועוד מחלות ילדות. לפי דברי גוגל, הגרסה החדשה מציעה מהירות טעינת דפים גבוהה יותר של עד כ-30% יותר מהגרסה הקודמת, ועוד כמה מאפיינים חדשים כמו הצגת עמוד מלא על ידי לחיצה על ה-F11.

אין תמונה
האמת, רוב הנוצץ זהב

בתור חובב וותיק של דפדפן השועל של מוזילה, היה לי קשה עם הרעיון של לכתוב ביקורת על הדפדפן החדש של גוגל. אני בדרך כלל טיפוס נאמן, כזה שלא מחליף במהירות שועל מנצח. אבל כשיותר ויותר חברים סיפרו לי על מהירות גלישה גבוהה יותר, תמהתי. יכול להיות שהשינויים מאז גרסת הבטא ועד היום כאלה גדולים? ובכן, מסתבר שיכול. חוץ ממהירות טעינת עמודים הגבוהה שמשמעותית גבוהה יותר, כרום 2 מציע גלישה מאובטחת יותר ועוד כמה אפשריות חדשות. יצאתי לבדוק אם מתחת לכל הנוצץ הזה יש דפדפן באמת.

התקנה ונראות

התקנת הכרום מהירה מאוד. הורדה של קובץ בגודל חצי מגה, עוד כמה קליקים של Next, אישור לייבוא הסימניות ושאר הפיצ'רים מהשועל וזהו. הדפדפן נפתח בחלון מאוד מינימליסטי ופשוט שמראה לכם את הדפים האחרונים שבהם גלשתם (בפיירפוקס או ב-IE). זה לא רק מספק מראה אוורירי, אלא גם משאיר את רוב שטח החלון פנוי להצגת דף האינטרנט. חידוש נחמד שאהבתי במבט ראשון זה סידור הטאבים מעל תיבת הכתובת. לכאורה מדובר בשינוי אסתטי בלבד, אך בשימוש יום יומי, סידור זה מתגלה כפרקטי והגיוני.

תיבת הכתובת משמשת מעכשיו והלאה מקור הפעילות בדפדפן. אין תיבה לחיפוש, תיבה להגדרות ותיבה לסימניות. הכול ביחד והכול נעשה באמצעות תיבת הכתובת. רוצים פיצה בתל אביב? הקלידו פיצה תל אביב והכרום ייקח אתכם לתוצאות החיפוש הראשונות בגוגל. הקלדה של מספר אותיות תעלה את האתרים שמכילים אותיות אלה מתוך רשימת האתרים החביבים עליכם, או אתרים שגלשתם אליהם לאחרונה. אם לומר את האמת, לא התלהבתי. את כל אלו השועל החביב שלי עשה כבר בעבר. אופציה אחרת שהכרום כן מכיל והשועל לא: התיבה מציעה גם אתרים שאליהם כנראה באמת התכוונתם – זאת בעזרת הסטטיסטיקות של גוגל.

מהירות זה שם המשחק

לחצתי על דוושת הגז בכרום עד הסוף כדי לראות האם הוא באמת מהיר. אז כמה מהיר הוא? מאוד. אתר Peacekeeper שמתמחה במבדקי בנצ'מארק לדפדפן (מבדקי שימוש במאמץ), קבע כי גרסת הכרום החדשה מהירה מהרבה מהפיירפוקס. באתר גם נבדקים אחוזי השימוש בדפדפנים באינטרנט, וכרגע זה נראה שהכרום של גוגל נוגס מיום ליום בקהל המעריצים של השועל.

גוגל טוענת כי השיפור במהירות הטעינה מתבטא במיוחד בדפים בעלי יישומי Javascript מורכבים. בנוסף, אתרי האינטרנט Cnet ו-Betanews, אשר פרסמו גם הם את תוצאות מבחן הביצועים שערכו לדפדפן, הראו על הבדלי מהירות בין הגרסה הראשונה לחדשה.

קיימים מאפיינים חדשים שנוספו נועדו לייעל את העבודה עם הדפדפן, אבל לא מדובר על שינויים מהותיים, אלא על תוספות מינוריות הקיימות זמן מה בדפדפנים המתחרים. למשל האפשרות להצגת דף האינטרנט על המסך כולו באמצעות לחיצה על המקש F11, או האפשרות למחיקת התמונות הממוזערות של הדפים הפופולאריים בהם ביקר המשתמש.

יש גם תוספים

עם השקתו הרשמית של הכרום, יותר ויותר מפתחים הרימו את הכפפה ופיתחו לו תוספים. חיפוש מהיר באינטרנט (דרך תיבת הכרום כמובן), העלה את האתר My Chrome add-ons, שמציע מבחר תוספים מדליקים לדפדפן החדש והמהיר של גוגל, ערכות נושא ועוד. בין התוספים הנחשקים ביותר תמצאו את ה-Ad Sweep, שמאפשר הסתרת כל הפרסומות בדפי האינטרנט. שווה.

העברית אחלה, התמיכה באתרים ישראליים לא ממש

הכרום מתגאה בעברית מלאה שפועלת מעולה בכל מקום שאליו גלשתי, וגם הממשק מתורגם בצורה נפלאה. בנוסף קיים גם מדור עזרה שלם עם סרטונים בעברית, שמראים בצורה פשוטה את תפעול אפשרויות הדפדפן, גם למשתמש המתחיל. מה שכן, כשבדקתי תאימות לאתרים בישראל וניגשתי לאתרים הידועים לשמצה עליהם כבר דיברנו פה, גיליתי שבנושא הזה אין בשורות חדשות; האתרים שלא נתמכו בפיירפוקס, לא נתמכים גם בדפדפן של גוגל לצערי.

בשורה התחתונה, כרום הוא דפדפן טוב, מספיק טוב כדי שאשקול לזנוח את השועל הוותיק לטובתו. רק תנו לי לחשוב על זה קצת, טוב? קשה לשנות הרגלים ישנים.