סמסונג נגד אפל. ארכיון (צילום: חדשות 2)
מכשירי הדגל שבמחלוקת: אייפון וגלקסי | צילום: חדשות 2

ניצחון דרמטי לחברת אפל בתביעת הענק שהגישה נגד חברת הטכנולוגיה הקוריאנית סמסונג: בית משפט בקליפורניה קבע כי סמסונג הפרה שישה פטנטים של אפל וכי עליה לפצותה בסכום של 1.05 מיליארד דולר. הכרעת חבר המושבעים עשויה להוביל לאיסור על מכירת טלפונים חכמים ומחשבי לוח של חברת סמסונג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים?הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש אפריל 2011 הגישה אפל - שהפכה בשבוע שעבר לחברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בכל הזמנים - תביעה נגד סמסונג בטענה כי זו הפרה שבעה פטנטים שלה הנוגעים לעיצוב ולטכנולוגיה של מכשיר הטלפון הסלולרי "אייפון" ומחשב הלוח "אייפד". באפל דרשו מסמסונג פיצויים על סך 2.5 מיליארד דולר. בתגובה הגישה חברת סמסונג תביעה נגדית בטענה כי הייתה זו דווקא אפל שהפרה חמישה פטנטים שלה.

הלילה, לאחר יותר משנה של מאבק משפטי סוער, הכריע חבר המשפטים - לאחר דיונים שנמשכו שלושה ימים - כי רוב תביעותיה של אפל מוצדקות. במקביל דחו המושבעים על הסף את טענות הנגד של חברת סמסונג. במהלך דיוני הסיכום טען עורך הדין של אפל כי סמסונג חוותה "משבר עיצוב" לאחר השקת האייפון בשנת 2007.

"לאייפון אין מונופול על טלפון מלבני"

מנגד טענו עורכי הדין של סמסונג כי החברה בסך הכל סיפקה לצרכנים את מה שהם רצו: טלפון חכם עם מסך גדול. לדבריהם, חידושים שאפל טענה כי שייכים לה למעשה פותחו על ידי חברות אחרות. בסמסונג הדגישו כי לאפל אין מונופול על "טלפונים מלבניים בעלי פינות מעוגלות".

בשנה האחרונה הגישו שתי חברות הענק שורה של תביעות הדדיות בבתי משפט בדרום קוריאה, גרמניה, יפן, איטליה, הולנד, בריטניה, צרפת ואוסטרליה. מוקדם יותר אתמול פסק בית המשפט בדרום קוריאה כי שתי החברות אשמות בהפרת פטנטים הדדית והורה להן להסדיר מהמדפים במדינה מספר מוצרים, בהם גלקסי 2 ואייפון 4.

בתגובה לפסק הדין בארה"ב פרסמה חברת סמסונג הצהרה ולפיה "מדובר בהפסד עבור הצרכן האמריקני". לדברי החברה, פסק הדין יוביל ל"מבחר קטן יותר, פחות חדשנות ופוטנציאל לעליית מחירים". עוד הוסיפו כי "לצרכנים יש זכות לבחור והם יודעים מה הם קונים כשהם רוכשים מוצרים של סמסונג". בחברה הבהירו כי "טרם נאמרה המילה האחרונה בנושא" ורמזה כי תערער על הפסיקה.