עוקבים אחריך (צילום: fpm, Istock)
אי אפשר להסתתר | צילום: fpm, Istock

מכשירי האייפון והאייפד החדשים עם מערכת ההפעלה iOS 4 עוקבים אחרי בעליהם ללא ידיעתם. כך חשפו שני חוקרים בריטיים בוועידת Where 2.0 שהתקיימה אתמול (ד') בסנטה קלרה שבקליפורניה.

לפי החוקרים, מכשירי האייפון והאייפד החדשים מכילים קובץ בשם  consolidated.db שעוקב אחרי המשתמשים ושומר את המידע באופן לא מוצפן ולכן חשוף לאחרים.

המידע אמנם לא תמיד מדויק, אך הוא מאוד מפורט, ובעצם כולל את כל המקומות והמסלולים שבעל המכשיר ביקר בהם, עם התאריכים ואפילו השעות בהן זה קרה. כמו כן הוא מראה את רשתות Wi-Fi שהמכשיר התחבר אליהן. המידע נאסף כבר כמעט שנה, מאז השקת 4 iOS.

אמנם המידע הזה לא חשוף באופן מיידי ולא דלף לרשת, אך עם  האפליקציה Iphone Tracker שבנו החוקרים תוכלו לראות באופן גראפי וברור את כל מה ששמור במכשירכם, או במחשב שהמכשיר סונכרן איתו. כך גם כל מי שהמכשיר שלכם יהיה ברשותו.

חשוב לציין כי מפעילות הסלולר גם שומרות נתונים דומים, אך כדי לקבל גישה אליהם צריך צו של בית משפט ולא אפליקציה פשוטה. כרגע אין שום הוכחה כי המידע מנוצל על ידי אפל או גופים אחרים, אך אי אפשר להימנע מהשאלה מדוע אפל בכלל צריכה אותו. אחת ההשערות היא שבעתיד אפל מתכננת לפתח שירותים מבוססי מקום ולכן אספה את המידע.

אפל לא הגיבה לפרסום

>> החוקרים מנתחים את החשיפה