אין תמונה
פחות מ-200 שקלים. HP D1640

לאחר מאות שנות התפתחות, הגענו סוף סוף ליום שבו אפשר להחזיק בבית מכונת דפוס ברמה מקצועית תמורת פחות מ-200 שקלים. לפעמים, מסתבר, דווקא המגוון הגדול הוא מה שמסבך את העניינים. דיו או לייזר? צבע או שחור לבן? רגיל או משולב? התשובה על שאלות אלה עשויה להיות מבלבלת עבור כל אחד.

המדפסות המודרניות הן לא רק זולות מאוד, אלא גם משוכללות מאוד. אפילו המכשיר הבסיסי ביותר מסוגל להפיק מגוון מוצרי דפוס – לא רק נייר, אלא גם הדפסה על חולצות, תקליטורים, כרטיסי ביקור ותמונות באיכות של חנות-צילום מקצועית, וכל זה בלי לצאת מהבית. הדברים מתחילים להסתבך כאשר מסתכלים על התכונות הנלוות. הנה השיקולים החשובים ביותר בקניית מדפסת.

לייזר או דיו?

מדפסות הזרקת דיו היא הטכנולוגיה הראשונה שאיפשרה מדפסת צבעונית ביתית במחירים עממיים, ומדפסות אלה הן עד היום הזולות ביותר, במחירים שמגיעים עד כדי 150-160 שקל למכשיר קומפלט. מדפסות לייזר, לעומת זאת, הציעו תמיד איכות תמונה מקצועית יותר, וגם חיסכון בעלויות ההדפסה. עד לפני שנתיים, מדפסות הלייזר הביתיות היו בשחור-לבן בלבד, אך כיום אפשר לקנות מדפסת לייזר צבעונית לשימוש ביתי במחיר של כמה אלפים בודדים.

רוב עם ישראל עדיין מעדיף מדפסות הזרקת דיו זולות. מדפסות אלה מתחילות, כאמור, בכ-150 שקל ומגיעות לכמה מאות שקלים לדגמים המשוכללים יותר. ישנם גם דגמים גדולים במיוחד העולים אלפים, כגון סדרת DesignJet של חברת HP, המסוגלות להדפיס על גליונות נייר גדולים.

רגילה או משולבת?

מגמה מצליחה מאוד בשנים האחרונות היא מכשירים משולבים. מגמה זו התחילה כאשר ירד מחירם של הסורקים השולחניים, וכיום אחוז גדול ממכירות המדפסת מבוסס על מכשירים הכוללים מדפסת וסורק ביחידה אחת, המסוגלת גם לשלוח ולקבל פקס. כל היצרנים מציעים מכשירים משולבים כאלה, המבוססים על הזרקת דיו או לייזר. מכשירים משולבים הם יקרים יותר במידה משמעותית, וגם תופסים מקום רב, אבל חוץ מזה שהם משמשים לכמה פונקציות, יש יתרון נוסף. מכיוון שמדובר במוצרים יקרים, להבדיל מהמדפסות הבסיסיות שהן כמעט חד-פעמיות באופיין, היצרנים משקיעים בהם יותר ולכן רמת האמינות שלהם גבוהה יותר.

האם מהירות ההדפסה חשובה לכם?

אין תמונה
מדפסת משולבת של אפסון. פקס, מדפסת ומכונת צילום במכשיר אחד

אפשר להסתפק במדפסת במאתיים שקל (ואכן, רוב האנשים עושים בדיוק את זה). כיום, גם המדפסות הזולות מציעות מגוון תכונות ויכולות שהיו פעם נחלתן של המדפסות היקרות בלבד. אך למדפסות היקרות של ימינו יש עדיין כמה דברים להציע. התכונה העיקרית של דגמי היוקרה היא מהירות גבוהה. מדפסת רגילה מסוגלת להוציא 10-12 דף בדקה בצבע, ו-15-20 דף בשחור לבן. המדפסות היקרות מגיעות למהירויות של 30 דפים לדקה ואפילו יותר. אם, באופן כללי, המהירות חשובה לכם, כדאי ללכת על מדפסת לייזר. אלו מהירות יותר בכל מקרה ומדפיסות באותה מהירות גם דפים מלאים בתוכן.

האם אתם צריכים את תכונות הבונוס?

מכשירים משולבים משמשים גם כמכונת צילום, סורק ופקס ולחלק מהדגמים יש מזין נייר אוטומטי לסורק. ההתקנים המודרניים הם משוכללים וכמעט לא נתקעים, וזה חשוב מאוד למי ששולח הרבה פקסים. מדפסות מסוימות מכילות גם מנגנון הדפסת דופלקס, המאפשר להדפיס משני צידי הדף (המנגנון פשוט הופך את הדף ומזין אותו בחזרה בצורה אוטומטית). מדפסות מסוימות כוללות את היכולת להדפיס על תקליטורים. זה אולי נשמע לכם שימושי, אבל הסטטיסטיקה מראה שרוב קוני המדפסות לעולם לא משתמשים בתכונה זו.

כמה עולה הדיו?

כולנו מודעים למחירו הגבוה של הדיו למדפסות, שמתקרב לא אחת על מחיר המדפסת עצמה ואף עולה עליו. למדפסת מדגם D1640 של חברת HP, למשל, ערכת דיו מלאה עולה כ-125 שקל, בזמן שהמדפסת עצמה עולה 149 שקל. זה לא אומר שכדאי להחליף את המדפסת כשנגמר הדיו – מכיוון שראשי הדיו שמגיעים עם המדפסת החדשה הנם קטנים יותר מראשי דיו הנמכרים במחיר מלא. למדפיסים כבדים כדאי לבחור במדפסת לייזר, מכיוון שעלות הדיו (טונר) שלהם היא נמוכה יותר באופן יחסי. כמו כן, מדפסות מסוימות מקבלות גם מחסניות דיו בעלות נפח מוגדל, שאיתן עלות הדיו היא כדאית יותר בטווח הארוך. בכל מקרה, חשוב לבדוק מראש את מחיר הדיו לפני שבוחרים מדפסת.

הדפסת תמונות לאלבום המשפחתי

אין תמונה
HP DesignerJet להדפסה על ניירות גדולים במיוחד

המדפסות המודרניות מסוגלות להדפיס תמונות באיכות שאינה נופלת מזו של מעבדת-צילום מקצועית, אך זה לא פשוט כל כך. כדי לקבל הדפסה איכותית, יש צורך בנייר מיוחד שאינו זול, וכדי לקבל את האיכות המקסימלית צריך גם ערכת דיו מיוחדת לצילום. בעיה נוספת עם הדפסת תמונות בבית היא שולי הנייר. לרוב האנשים אין כוח לשבת ולגזור את השוליים לאחר ההדפסה ולכן ניתן היום להשיג נייר בעל שוליים מוכנים מראש לתלישה קלה, וגם מדפסות המסוגלות להדפיס על השוליים.

לפני שאתם משקיעים את כספכם בניירות ודיו מיוחדים, זכרו שהעלות של הדפסת תמונות בבית היא בדרך כלל לא זולה יותר מהדפסת תמונות בחוץ, ולכן אלא אם כן חדוות היצירה מניעה אתכם, או צורך בהדפסה דחופה באמצע הלילה, אל תתלהבו יותר מדי.

תאימות למערכת ההפעלה

הדבר החשוב ביותר שממנו יש להיזהר עם מדפסות הוא נושא הדרייברים. כל מדפסת זקוקה לתוכנה-קטנה המאפשרת למחשב לתקשר איתה, ופה נתקלים בבעיות לא פשוטות. קודם כל, מסתובבות בשוק לא מעט מדפסות שאינן כוללות דרייברים עבור מערכת ההפעלה ויסטה, ולכן אפילו אם אתם משתמשים ב-XP כדאי לחשוב פעמיים כדי שלא תתקעו עם המדפסת בעתיד, אם תחליטו לשדרג יום אחד. מעבר לזה, מדפסות רבות, במיוחד הזולות, מגיעות עם דרייבר שנוצר בצורה חפוזה ולא מושקעת וגורם לבעיות שונות. אנחנו שמענו על מגוון תקלות עם דרייברים, החל מהדפסה שיוצאת בצבעים לא נכונים ועד מקרים חמורים של התרסקות כללית של המערכת לאחר הדפסה. זהו נתון שקשה לבדוק בחנות, כי אף יצרן לא יצהיר שהדרייבר שלו דפוק, אבל כדאי מאוד לשאול חברים שקנו מדפסות לאחרונה וכך לדעת מאילו דגמים יש שביעות רצון ומאילו אין.


>>מתלבטים איזה גדג'ט לקנות? בואו לשמוע את ההמלצות של המומחים של אופיס דיפו