אין תמונה
ווינדוס 8 -מערכת ההפעלה החדשה והמדהימה של מיקרוסופט

אתמול (ג') הציגה מיקרוסופט גרסת קדם ביטא של מערכת ההפעלה החדשה שלה ווינדוס 8 (Windows 8) על גבי אב טיפוס של טאבלט מבית סמסונג במהלך כנס המפתחים BUILD  שקיימה בקליפורניה.

"דמיינו מחדש את ווינדוס", אמר סטיבן סינופסקי מנהל חטיבת הפיתוח של המערכת בחברה. "מהשבבים עד חוויית המשתמש, ווינדוס 8 מביאה מגוון חדש של יכולות ללא פשרות. הייחודיות של המערכת החדשה טמונה בעובדה שהיא תתמוך במגוון סוגים של התקנים ותאפשר בכולם שימוש במסך מגע. ווינדוס 8 פועלת יפה על פני קשת רחבה של מכשירים, החל מטאבלטים של 10 אינץ', מחשבים ניידים ועד מסכי 'הכל כלול' בגודל 27 אינץ'",הוא הוסיף. 

להשקת המערכת אתמול יש חשיבות עצומה מבחינתה של מיקרוסופט היות והיא אמורה להתמודד ראש בראש מול מערכת ההפעלה של אפל ומול האנדרואיד של גוגל ששולטות בשוק המכשירים הניידים, ובמיקרוספט מבטיחים מערכת ללא פשרות: "אנחנו הולכים להיות מונעים משיקולי איכות ולא תאריך וכרגע אנו ממוקדים בבניית יישומים". זו גם הסיבה שחולקו בכנס 5,000 טאבלטים עם המערכת למפתחים שנכחו בו במטרה להגדיל את כמות היישומים בחנות החברה.

ממשק המשתמש

 הממשק החדש של המערכת נקרא 'מטרו' והוא נלקח ממערכת ההפעלה לסמארטפונים הווינדוס 7 כאשר ההבדל בינו לבין הממשק הרגיל של ווינדוס טמון בייצוג הגרפי של האלמנטים על המסך. בעוד אנחנו רגילים לתצורת אייקונים, בגרסה החדשה יהיו אריחים. 

למי שלא רגיל לווינדוס פון 7 צפויים קשיי קליטה מסויימים. כבר בהתחלה תוכלו לגלות שסיסמת הכניסה הוחלפה בתמונה אותה תצטרכו לצייר כדי לפתוח את המחשב. בשולחן העבודה אין סמלים אלא שורות אופקיות של אריחים אותם תוכלו לסדר בהמשך איך שתרצו. יחד עם זאת, אם עדיין תרצו לעבוד עם שולחן העבודה המסורתי תוכלו לעבור אליו וממנו בחזרה לממשק המטרו בלחיצת כפתור.

אין תמונה
למי שלא רגיל לווינדוס פון 7 צפויים קשיי קליטה מסויימים. חלונות 8

אפליקציות

למרות שבכנס הציגה מיקרוסופט מגוון יישומים כולל תוכנת דואר אלקטרוני עם שלוש חלוניות, קורא PDF, יומן, אנשי קשר, פוטושופ וSkyDrive בגרסה שקיבלו באי הכנס מגיעה המערכת עם אינטרנט אקספלורר 10, קורא RSS, מניות, מזג אויר, קליינטים לפייסבוק וטוויטר, פודקאסט, תוכנות ציור פשוטות, פסנתר וירטואלי, sequencer  ומספר משחקים.      

התקנים חיצוניים

מיקרוסופט בנתה את המערכת החדשה סביב רעיון ה'מגע', אבל עדיין אפשר יהיה לחבר אליה עכבר ומקלדת בממשק USB או בלוטות' ולעבוד כרגיל. הטאבלט מגיע עם ממשק המאפשר לכתוב בכתב יד (Wacom digitizer) ובמערכת ההפעלה קיימת אפשרות להמיר כתב יד לאותיות דפוס ולהפך.

קישור לענן

"ווינדוס 8 מגובה על ידי ענן, כלומר מצב ההגדרות נשמר ממקום למקום. אין מצב ברירת המחדל של היישומים הללו, הם שומרים את המצב שלהם בזמן שהם זזים", נאמר לבאי הכנס ואף הנושא הומחש כאשר המציג עבר ממכשיר למכשיר והראה כי היישומים והתמונה של מסך הכניסה הסתנכרנו בזמן אמת.

אין תמונה
מיקרוסופט בנתה את המערכת סביב רעיון ה'מגע', אבל עדיין אפשר לחבר אליה עכבר ומקלדת

חנות יישומים

אמנם בכנס לא הוצגה החנות ועל פי החברה היא תושק קרוב למועד ההשקה של המערכת (בעוד שנה), אבל כבר ידעו לומר כי כל יישום יוכל להיות מותקן על חמישה מחשבים המריצים את המערכת וממשק החנות יכלול אפשרות דפדוף בין יישומי חינם לכאלו בתשלום.

עבור המתכנתים בנתה מיקרוסופט ממשק מיוחד שבאמצעותו ניתן יהיה להעלות יישומים ובחברה מבטיחים כי הוא יהיה שקוף לחלוטין ולמרות הבירוקרטיה הצפויה בכל נושא הרישוי, הוא יציג למפתח את קצב ההתקדמות של האישורים ולאחר מכן יציג מגוון נתונים סטטסטיים בנוגע ליישום.

בנוסף תאפשר מיקרוסופט רכישות 'בתוך התוכנה', כלומר שהמשתמש יוכל לבצע רכישה של מוצרים וירטואלים מתוך ממשק המשחק או התוכנה שהוא נמצא בה באותה עת.

דרישות חומרה

הטאבלט שחולק למפתחים כלל את נתוני החומרה הבאים: מעבד במהירות 1.6 גיגההרץ מסוג i5 ודיסק קשיח מסוג SSD בנפח של 64 גיגה ועל פי בדיקה שערך אתר thisismynext המערכת עבדה בצורה חלקה וללא 'תקיעות' בממשק הגרפי. אחת הבעיות שהאתר כן ציין הוא הרעש שעושה המאוורר וזמני ההתעוררות האיטיים יחסית ממצב שינה. המערכת בשלב זה היא בארכטקטורת x86 אולם לפי מייק אנגיולו, סמנכ"ל הפיתוח של המערכת, היא יודעת לחלק את המשימות למופעים מרובים (multiple instances).           

אין ספק כי אכן מדובר במערכת חדשה ולא בשינוי קוסמטי של הגרסה הקודמת. יחד עם זאת, צריך לזכור כי בין סמסונג למיקרוסופט קיים שיתוף פעולה הדוק בפיתוח ולכן הטאבלט הותאם בצורה מיטבית למערכת, מציאות שלא בטוח תתקיים במערב הפרוע הדיגיטלי בו יש מגוון יצרני חומרה וצריך לחכות ולראות איך היא תתנהג אז. בכל אופן, מגיע למיקרוסופט 'שאפו'  על ההתמקדות בממשק משתמש מבוסס מגע ועל התעוזה להיפטר מהאייקונים שכל כך התרגלנו אליהם.

_OBJ

לסיום נציין עוד כמה 'דובדבנים' שישאירו אתכם עם טעם של עוד . במערכת החדשה תוכלו לעשות התקנה מחדש מבלי לאבד את החומר האישי שלכם כמו סרטים ותמונות, זמן עליית המערכת יתקצר פלאים, תקבלו התראות על הודעות דואר גם עם מסך נעול, תוכלו לפצל את מקלדת המגע להקלדה עיוורת, כל ממשק השיתוף יהיה פשוט מאד ויקבל תפריט נפתח ייעודי ובנוסף המערכת תהיה חסכונית מאד בצריכת זכרון RAM (תזכרו שמדובר על מיקרוסופט). כמה זמן צריך לחכות? על פי גורמים רשמיים בכנס, עוד שנה.

צפו בווינדוס 8 עולה בתוך 8 (!) שניות בלבד

>>קשר כשר: הכירו את הפייסבוק של של החרדים 

>> וגם: בדרך לשבור שיא? האם אייפון 5 יהיה הסמארטפון הנמכר בהיסטוריה?