"נחבר את כל העולם". צוקרברג (צילום: AP)
מה, כבר נגמר?! מארק צוקרברג | צילום: AP

האם מארק צוקרברג צריך להתחיל לדאוג? האתר insidefacebook מדווח על ירידה דרמטית בקצב המצטרפים החדשים לשורותיה של פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם.

לפי נתונים שמפרסם האתר, מצבת המשתמשים של פייסבוק עומדת על 687 מיליון אנשים ובחודשיים האחרונים מספר המצטרפים הממוצע ירד ל-13 מיליון בחודש, לעומת קצב של 20 מיליון מצטרפים חדשים בשנה שעברה.

אחת המגמות המעניינות שחושפים הנתונים היא העובדה, כי לראשונה בתולדות פייסבוק חל קיטון דווקא במדינות שאימצו את הרשת החברתית בתחילת דרכה. ארה"ב איבדה החודש 6 מיליון משתמשים, קנדה 1.52 מיליון ובנוסף רוסיה, נורבגיה ובריטניה איבדו יותר ממאה אלף כל אחת.

מומחי רשת מנחשים כי הסיבה העיקרית לשינויים נובעת מתקלות ביישום מודל הפרסום החדש. כמו כן, עולה השערה כי הירידה היא עניין עונתי, כמו תקופת סיום לימודים במכללות בארה"ב (מקור הגיוס הגדול של הרשת), שתקפה רק לטווח הקצר.

סיבה נוספת קשורה  לרוויה של השוק, במדינות בהן פייסבוק הגיעה למעל 50% חדירה, קצב ההצטרפות ירד בחצי, עובדה שאילצה את הרשת החברתית להפעיל גיוס מאסיבי במדינות מתפתחות כמו מקסיקו, ברזיל, הודו ואינדונזיה כדי להשלים את הפער.

אולם ייתכן כי המשך מגמת הדעיכה תצביע על כך שפייסבוק עברה את נקודת שיא ההתפתחות שלה ועכשיו אנו צפויים לראות קיטון מתמשך.

עבור צוקרברג והמשקיעים מדובר בתפנית שלילית, במיוחד לאור ההנפקה העתידית. מומחים אף מעריכים כי היות ומספר המשתמשים מתקרב למיליארד, אין לפייסבוק לאן לגדול יותר בעולם ובלי יכולת להיכנס לשוק הסיני אין לרשת החברתית עתיד מזהיר. 

>> לא תאמינו: כספומט שעושה לכם בדיקת פוליגרף לפני שהוא נותן לכם כסף

>> וגם: למה סולן הבלאק אייד פיז בודק את הסלולרי באמצע הופעה?