ילד יושב עם אוזניות מול בחורה ערומה במחשב
אל תגידו שלא הזהרנו אתכם. אילוסטרציה | צילום: jupiter images

אם ביקרתם לאחרונה באתרי פורנו, כדאי שתדעו כי פרצה בדפדפן מאפשרת לאתרים מסוימים ברשת לקרוא את היסטוריית הגלישה שלכם כמו ספר פתוח. המידע מכיל את כל אתרי האינטרנט שביקרתם בהם, כתבות שקראתם ומוצרים שחיפשתם לקנות. אל תגידו שלא הזהרנו אתכם.

את הפרצה הזו מצאו חוקרים מאוניברסיטת סאן דייגו מקליפורניה, ארה"ב .הם מכנים את השיטה בשם "רחרוח היסטוריה" (history sniffing) והיא תוצאה של הדרך בה דפדפנים מתקשרים עם אתרי אינטרנט, ואיך הם שומרים את המידע על אלו בהם ביקרו. מסתבר כי נדרשות בסך הכול כמה שורות קוד בודדות כדי שאתר יהיה מסוגל לקרוא את היסטוריית הגלישה מהדפדפן.

כמעט כל הדפדפנים ניתנים לפריצה. אקספלורר, פיירפוקס וגרסאות ישנות יותר של כרום וספארי, כולם פריצים. בסך הכול נבדקו 50,000 אתרים, ועל אף שלא בכולם ניתן להוכיח בצורה חד משמעית כי השתמשו בקוד, מאות מתוכם נמצאו חשודים. מתוכם נמצאו 46 אתרים שבוודאות הכילו את הקוד, ביניהם אתר החדשות Newsmax.com  שטען כי לא ידע מכך והאתר הכלכלי Morningstar.com שהפסיק לעבוד עם החברה שהייתה אחראית על שיווק האתר.

אחד השימושים המעניינים שעשו עם המידע מהגולש הוא לבדוק את הקשר בין ביקור באתרי פורנו לביקור בדפים הקשורים למכוניות. הקוד בשני האתרים שהוזכרו בדק האם הגולש ביקר באחד מ-23 אתרי הפורנו ידועים וגם אם ביקר באחד מ-48 דפים הקשורים למכוניות של חברת פורד באתרים הנ"ל. "יצרני הדפדפנים היו צריכים לתקן את הפרצה מזמן", אומר ג'רמייה גרוסמן, מומחה אבטחה מטעם חברת WhiteHat Security. "זו עוד הוכחה שמשתמשים צריכים לשדרג את הדפדפנים שלהם" הוא מסכם.  

יש לציין כי רוב החברות העושות שימוש בנתוני ההיסטוריה של הגולשים הן חברות פרסום באינטרנט והמטרה היא להפוך את המודעות באתרים השונים לממוקדות יותר. הן בהיבט ההצעה עצמה והן בהיבט המחיר. אנחנו חושבים שאם אתם כבר נכנסים לאתרי פורנו, כדאי שתדאגו לפחות למחוק את ההיסטוריה אחרי שאתם יוצאים מהם.

>> 6 דברים שפשוט אסור לכם לעשות בפייסבוק