1.      כלתו של פרנקשטיין

את המסע העל הטבעי אנחנו מתחילים בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת, עם "כלתו של פרנקשטיין", סרט ההמשך לפרנקשטיין המיתולוגי. פרנקשטיין, אחד מסרטי האימה הראשונים בהוליווד, הוא יצור המורכב מאיברים של גוויות, בהן מצליח מדען להפיח רוח חיים. סרט ההמשך משדך לו כלה, המורכבת כמוהו טלאים טלאים של חלקי אדם. הסצינה באה היא אחת הידועות מתוכו: She's Alive, alive!

2.      הליכת העכביש ממגרש השדים

גם אחרי 37 שנים, סרט האימה הוותיק "מגרש השדים", שכבר מזמן קיבע את מעמדו כסרט פולחן, הוא אחד הסרטים המפחידים ביותר שנעשו אי פעם. הסצנה הקצרצרה הזאת מתוך הסרט, הידועה בשם Spider Walk, היא אחת המפורסמות ממנו, וזכתה לשלל חיקויים ופרודיות ביוטיוב. הגרסה שלפניכם היא המאוחרת יותר, ואת הגרסה הראשונה והמדממת יותר תמצאו כאן:

   3.      שיר הנושא ממכסחי השדים

ונעבור למשהו קצת יותר קליל: "מכסחי השדים", למי שלא זוכר, הוא סרט קומי משנת 1984, בו שלושה מדענים פותחים עסק לגירוש שדים ורוחות. שיר הנושא מתוך הסרט, בביצועו של ריי פרקר, הפך ללהיט ענק בשנות השמונים וגם קצת אחר כך, עם השורה האלמותית: I ain't afraid of no ghosts. כאן המטרה היא לא להפחיד אלא להצחיק, למרות שריקודים מודל 1984 הם סוג של אימה בפני עצמה:

   

 4.      הזומבים המרקדים של מותחן – מייקל ג'קסון

הנה קליפ שאף רשימה של ליל חג הקדושים לא תהיה שלמה בלעדיו – "מותחן" של מייקל ג'קסון, מ-1982. בקליפ הושקעו אז לא פחות מ-800 אלף דולר, הסכום הגדול ביותר שהושקע עד אז בקליפ מוזיקלי. למרות שהוא נראה מיושן מעט היום (במיוחד בדקות הראשונות), האיפור והתלבושות בהמשך עדיין מוצלחים בהחלט. מדובר בקליפ ארוך במיוחד, כמעט 14 דקות, שאפילו נבחר לשימור בארכיון האמריקני לסרטים, אבל הזמן עובר מהר כשנהנים:

  

Michael Jackson - Thriller | Music Videos | SPIKE.com

 

 

5. סיוט ברחוב אלם -1984

לא ברור למה, אבל נדמה שהסרטים של פעם היו הרבה יותר מפחידים מהסרטים של היום. הסדרה (הארוכה) של סרטי פרדי קרוגר, שהתחילה ב-1984, היא דוגמה טובה לכך. כזכור, קרוגר הוא יצור שרוף עם ידי סכינים, שרוצח ילדים בשנתם. סיבה טובה לא ללכת לישון. פרדי עשה קאמבק קטן השנה, עם סרט חדש שמספר את סיפורו ואיך הפך ליצור שהוא. אבל כמו תמיד, המקור עולה על החידוש:

6.      המכשפות מאיסטוויק

המכשפות מאיסטוויק הוא אמנם לא סרט אימה בהגדרה אלא דווקא קומדיה אפלולית מעט, אבל העובדה שהוא עוסק במכשפות מספיקה כדי להכניס אותו לרשימה הזאת. עם צוות שחקנים מהשורה הראשונה – כולם צעירים, יפים וטבעיים אי אז ב-1987 – כמו מישל פייפר, שר וג'ק ניקולסון האחד והיחיד, המכשפות מאיסטוויק הוא סרט שכיף להיזכר בו. הסצינה הבאה מתוכו היא ג'ק ניקולסון במיטבו:

   

  7.      ביטל ג'וס

פרודיות על סרטי אימה הם ז'אנר בפני עצמו, וביטל ג'וס הוא אחד המייצגים הבולטים והמוצלחים שלו, עם מייקל קיטון בהופעה בלתי נשכחת בעליל. קיטון הוא ביטל ג'וס, זומבי חביב שמסייע לזוג רוחות רפאים לגרש את בני האדם מביתם. הסרט, מ-1987, הוא קומדיה שחורה, שמצליחה להצחיק עד היום. צפיית חובה לחובבי הז'אנר:

   

 8.     משחק ילדים

צ'אקי, הבובה הרצחנית שלא תרצו לקנות לילדכם, היא אחת הדמויות הקולנועיות המפחידות ביותר, שצילקה את נפשם של ילדים תמימים רבים, והדירה שינה מעיניהם. צ'אקי וחבריו כיכבו בסדרת סרטים בשם "משחק ילדים", שהראשון בהם יצא ב-1988. למי שלא ראה נספר רק, כי צ'אקי הוא בובה ג'ינג'ית וכחולת עיניים, שלתוכה התגלגלה נשמתו של רוצח סדרתי. הנה הטריילר לסרט, תזכורת לאימה של פעם:

9.  הצעקה

אחרי שלל הפרודיות שנעשו עליו, קצת קשה להתייחס לסרט הזה ברצינות. אבל אי שם באמצע שנות ה-90, הסרט הזה נחשב מפחיד ממש. המסכה המפורסמת מהסרט, בהשראת הציור המפורסם של מונק, הפכה לפריט אלמנטרי בכל חנות תחפושות בפורים. צפייה בטריילר היא הזדמנות טובה לא רק לראות מה הפחיד אותנו פעם, אלא גם להציץ בקורטני קוקס, דייוויד ארקט ונב קמפבל הצעירים. קלאסי: 

10. הצלצול

הסרט שסוגר את הרשימה שלנו, והראשון בעשור הנוכחי (2002), הוא "הצלצול", גרסה מחודשת לסרט יפני משנת 1998. שם הסרט באנגלית, The Ring, מתייחס גם לצלצול הטלפון שמבשר לקורבן האומלל שסופו קרוב, וגם לטבעת האור שליוותה את פרסום הסרט. הסרט נחל הצלחה, ובצדק. הנה אחד הרגעים הבלתי נשכחים מתוכו, שזכה גם הוא לשלל חיקויים ופרודיות ביוטיוב: