אין תמונה

היום אין כמעט סטודנט שאין לו לפטופ – אבל בדרך כלל מדובר במחשב עתיק יומין שנקנה במבצע מדהים לפני ארבע שנים, ומה שנראה פעם כשכלול גאוני היום סתם מרגיש כבד ומסורבל. חברים, הגיע הזמן להתחדש. שוק המחשבים המיני ניידים בארץ פורח במיוחד, אלפים כבר נמכרו ונראה כי מדובר במגפה. הנטבוק מתאים במיוחד לסטודנטים: הוא זול, ובעיקר שימושי לפעולות משרדיות כמו גלישה באינטרנט, כתיבת מסמכים, עריכה גרפית פשוטה, צפייה בסרטים, מוזיקה ועוד.

בארץ הנטבוקים עדיין נתפסים לפעמים כצעצועים ולא ככלי עבודה – אבל אני כאן כדי לתקן את הטעות. בדקתי שלושה מיני ניידים הנמכרים בארץ במחירים מצחיקים כדי לראות אם הם שווים את הכסף שלכם והאם באמת מדובר בסיפור הצלחה.

MSI Wind

אין תמונה

הווינד הוא הניסיון הראשון של חברת MSI בשוק מחשבי הנטבוק. עיצובו החיצוני מבריק והוא מגיע בשלושה צבעים: שחור, לבן וורוד. אני קיבלתי את הגרסה השחורה והסקסית שהצליחה למשוך מבטים בכל מקום שרק פתחתי אותו. המסך של הווינד הוא הגדול ביותר בקטגוריה: 10 אינץ'. אומנם הפרש זניח על הנייר אך בגדלים הללו כל אינץ' קריטי. המסך חד ובהיר ומאפשר עבודה גם למול שמש ישירה. תצורת המקלדת מעולה וגודל המקשים אינו מקשה על תפעול חלק ומהיר שלה. משטח העכבר כמצופה די מצומצם ומתחתיו קיים כפתור אחד בלבד.

מערכת Windows XP שאיתה הוא מגיע פועלת בצורה חלקה וללא בעיות מיוחדות וזאת בעזרת המעבד מסוג Atom 1.6GHZ של אינטל המאפיין את מחשבי הנטבוק. המחשב כמעט ואינו מתחמם ולכן ניתן להניח את המחשב על הברכיים ללא חשש לדור העתיד שלכם. הסוללה תחזיק בממוצע כשעה וחצי של שימוש סביר הכולל גלישה באינטרנט דרך התחברות לרשת אלחוטית ושימוש במעבד תמלילים. על מנת לשפר את ביצועיה משמעותית, שדרגו את הסוללה בעת הרכישה לדגם 6 תאים וכך תרוויחו לפחות חמש שעות לפני שהסוללה תתרוקן לחלוטין.

בנוסף קיים גם קורא כרטיסי זיכרון, התחברות לרשתות אלחוטיות באמצעות Wi-Fi, מצב חיסכון סוללה, בלוטות' ומיקרופון ומצלמת רשת לביצוע שיחות וידאו.

מחיר: 2,300 שקל לגרסה בעלת ג'יגה זיכרון רם ו-160 ג'יגה כונן קשיח. ניתן לשדרג במעמד הרכישה ל-2 ג'יגה זיכרון פנימי אם אתם חפצים במהירות תפעול גבוהה במיוחד.

בשורה התחתונה: מסך גדול יחסית לקטגוריה זו, אבל המשקל קליל, המכשיר אינו מתחמם, ומלבד סוללה חלשה יחסית (שניתנת לשדרוג) הוא מצליח לספק את הסחורה.

Acer One

אין תמונה

שקיבלתי את ה-One הבנתי שאין נטבוק מכוער: כולם קטנים, חמודים ויפים. אבל הוואן הוא משהו מיוחד: הוא משלב עיצוב מסך שחור ושאר גוף המחשב בצבע לבן פנינה. אין אחד שלא עבר לידי וזרק איזה מילה טובה אודות העיצוב הנקי והפשוט של האייסר. בנוסף ניתן לבחור מבין ארבעה צבעים: כחול, לבן, ורוד וחום. בהחלט המחשב היפה ביותר בחבורה.

הוא מציע מסך 8.9', קטן יותר מהווינד ולמרות שעל הנייר זה נראה הבדל חסר משמעות, שמים לב לזה במהלך השימוש. לעומת זאת, איכות המסך מעולה והכול נראה חלק וחד על גבי המסך הקטן. באייסר הבטיחו כי משטח המקלדת קטן יותר ב-15 אחוז בלבד ממשטח המקלדת של מחשב נייד בגודל מלא ובאמת כך הדבר: מקשי המקלדת גדולים (אפילו יותר משל הווינד), רכים להקלדה ממושכת ולא נתקלתי בבעיה לרשום בעזרתו טקסטים רבים.

גם פה כמו במחשבי הנטבוק האחרים, האייסר מגיע עם מערכת הפעלה Windows XP מובנית הפועלת בצורה מלאה וחלקה בעזרת המעבד Atom N270 1.6 המעולה המאפשר עבודה חלקה במחשב וגלישה בדפדפן נקייה מתקיעות. משטח העכבר די קטן ובצדדיו קיימים כפתורי הבחירה שסידורם החדש דורש התרגלות. פה הסוללה הפתיעה והחזיקה כשעתיים ויותר של שימוש רגיל. כמובן ניתן להחליף את סוללת ה-3 תאים המגיעה בערכה לסוללת 6 תאים הניתנת לשדרוג במעמד הרכישה ולהרוויח כ-6 וחצי שעות של שימוש.

בין הפיצ'רים: התחברות לרשתות אלחוטיות (Wi-Fi), שתי כניסות לכרטיסי זיכרון: אחת להרחבת הזיכרון הפנימי על ידי פתיחת כונן חדש ואחת להעברת קבצים, 3 כניסות USB, מצלמת VGA קדמית לביצוע שיחות וידאו, רמקולים איכותיים ועוד. מי שמחפש את קישוריות הבלוטות' יתאכזב ולא ימצא אותה פה וחבל.

מחיר: הגרסה המציעה דיסק קשיח 160 ג'יגה וזיכרון רם 1 ג'יגה תעלה לכם כ-2,200 שקל בלבד ותקבלו גם כיסוי מעור לשמירה על המחשב משריטות.

בשורה התחתונה: האייסר לא נופל כמעט באף קטגוריה. אפילו באחת מנקודות התורפה "הכואבות" ביותר במחשבים הללו – גודלה הקטן של המקלדת שמכאיבה באצבעות הידיים בעת שימוש ממושך – האייסר דווקא מצליח להפתיע: המקלדת גדולה באופן יחסי ומתאימה להקלדת מסמכים וטקסטים רבים.

Toshiba NB100

אין תמונה

לפני שקיבלתי את הטושיבה חשבתי שראיתי כבר הכול בתחום: המחשבים קטנים עם מסכי 8.9 אינץ' או 10 אינץ', מקלדת נחמדה, גודל מצחיק וביצועים ממוצעים. אבל הטושיבה, על הנייר 8.9 אינץ' מסך, אף קטן יותר ממתחריו. פשוט נראה כצעצוע. גודלו כיומן קטן העטוף מעטפת חיצונית שחורה ומבריקה.

ה-NB100 מגיע כמו אחיו להשוואה עם מעבד Atom N270 1.6GHZ המפעיל את מערכת ההפעלה המגיעה מובנית, Windows XP. שום דבר לא חדש, גם הוא מציע ביצועים סבירים שיאפשרו גלישה באינטרנט, הפעלת תוכנות משרדיות ושמיעת מוזיקה וצפייה בסרטים. לעומת מתחריו שהציעו מקלדת נוחה במיוחד, עם המקלדת של הטושיבה פשוט לא הסתדרתי: היא הייתה קטנה, אפילו קטנה מידי.

הסוללה המסופקת בערכה היא 4 תאים, מה שמאפשר זמן סוללה של כ-3 וחצי שעות – יותר ממספק. גם המפרט לא בדיוק שונה מהמחשבים הקודמים: 3 כניסות USB, Wi-Fi, מצלמה קדמית לשיחות וידאו ורמקולים איכותיים במיוחד. קישוריות הבלוטות' דווקא נכחה כאן והתגלתה כיעילה במיוחד לאור האפשרות לחיבור אוזניות בלוטות' סטריאופוניות.

מחיר: המחשב מגיע עם 120 ג'יגה דיסק קשיח ואחד ג'יגה זיכרון רם שעליו תשלמו בסביבות ה-2,500 שקל.

בשורה התחתונה: חוץ מהמקלדת הלא נוחה במיוחד, והמחיר המעט יקר, אין הרבה הבדל מהמתחרים.