אין תמונה
הופך את הסמארטפון למכשיר על - Arduino

Android@Home, מערכת חדשה שפיתחה גוגל, שיכולה לשלוט על התקנים ביתיים החל מעמעום האורות בסלון ועד שליטה על מערכת ההשקיה בגינה. ההכרזה על המערכת נעשתה במסגרת כנס המפתחים השנתי של החברה, ה-I/O, המתקיים בימים אלה בסן פרנסיסקו שבארה"ב.

על פי הפרסומים, מדובר בהרחבת היכולות של מערכת ההפעלה אנדרואיד לסמארטפונים, עובדה שתהפוך אותם לסוג של מכשירי על.

היכולת לשלוט בכל ההתקנים החשמליים בבית תתבסס על כרטיס אלקטרוני מסוג Arduino המסוגל "להרגיש" את הסביבה שלו באמצעות מגוון חיישנים המחוברים אליו. צעצועים, מנועים חשמליים, משחקים, מכונות או מערכת האורות, האפשרויות אין סופיות והמטרה היא לגרום ליצרנים לפתח מוצרים שיתחברו למערכת. בדיוק כמו שעשתה גוגל עם מפתחי התוכנות לסמארטפונים ומערכת ההפעלה אנדרואיד.

היוזמה לפתח מערכת אחת לשליטה על מגוון התקנים אלקטרוניים היא חלק מתפיסה עתידנית בשם  "אינטרנט של דברים". על פי תפיסה זו, כל המוצרים האלקטרוניים בסביבה העסקית והפרטית יקושרו ביניהם ברשת אחת, באותו האופן בו כל המחשבים בעולם מקושרים ביניהם ברשת אינטרנט אחת. דוגמא נוספת של תפיסה זו, היא מערכת הקינקט של חברת מיקרוסופט המאפשרת לשלוט במגוון תוכנות והתקנים אלקטרוניים באמצעות הגוף האנושי. 

כדי לקדם את הAndroid@Home, הוקצב במסגרת הכנס שטח מיוחד להצגת פיתוחים שכבר נתמכים במערכת. בין המציגים ניתן היה למצוא את חברת Hasbro עם רובוט ביתי המדמה מצבי רוח משתנים ואת חברת Willow Garage עם רובוט המסוגל לבצע מגוון פעולות. כל הרובוטים נשלטים באופן מלא על ידי האנדרואיד.

בנוסף, הציגה גוגל רכזת מוזיקה המתחברת למערכת שמע קיימת בבית או במשרד ומסוגלת להזרים אליה מוזיקה לפי בחירת המשתמש ישירות משירות המוזיקה של הטלפון הסלולארי או באמצעות קריאת הברקוד על עטיפת דיסק מוזיקה קיים. במקרה זה, המערכת יודעת לזהות את הדיסק ולהתחיל להשמיע אותו בלי הצורך בהתקנים נוספים כמו נגן תקליטורים או מכשיר DVD.

אין ספק כי מדובר בפיתוח חדשני שהצליח להפתיע אפילו חלק מעובדי גוגל שנכחו בכנס והוא הופך את הטלפון הסלולארי למכשיר "על" המסוגל לשלוט על הטלוויזיה, מערכות השמע וכלל ההתקנים האלקטרוניים בבית ובמשרד.

אולם, לצד הנוחות שמספקת הקידמה הטכנולוגית, היא טומנת בחובה גם תלות רבה, בעיקר של בני האדם, בחברות כמו גוגל, מיקרוסופט ואפל. תלות, הלוקחת מאיתנו את החופש שהטכנולוגיה אמורה להעניק.

>> בואו לשחק בפארמוויל אבל עם חווה אמיתית