מייסד פייסבוק מרק זוקרברג (צילום: חדשות 2)
100 מיליארד דולר, לא רע בכלל | צילום: חדשות 2

האתר CNBC דיווח אתמול (ב')  כי פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, מתכננת הנפקה ציבורית של 100 מיליארד דולר (!) לקראת תחילת שנת 2012. על תהליך ההנפקה תנצח ככל הנראה גולדמן סאקס, שמלווה את צוקרברג בנושא מתחילת השנה.

על פי מקורות יודעי דבר, עד סוף השנה הבאה יהיו לפייסבוק כבר 500 משקיעים פרטיים, עובדה שתחייב את החברה להגיש בקשת הנפקה עד אותו מועד.

המהלך של פייסבוק בא לאחר גל הנפקות ציבוריות של אתרים גדולים אחרים. גרופון, אתר הקופונים המוביל בעולם הגיש בקשה בתחילת שנה זו עם תג מחיר של 750 מליון דולר, ובסיומה המניות שלו יהפכו לסחירות. הרשת החברתית המקצועית "לינקדאין" כבר נסחרת, והיא הונפקה תמורת 7 מיליארד דולר, עם מחיר של 76 דולר למניה.

עוד גורם שאחראי על זירוז ההחלטה להנפיק את מניותיה של פייסבוק, הוא הרצון לתת לעובדים של החברה, אלו המחזיקים במניות שלה, את האפשרות למכור אותן. בשנה שעברה הטילה ההנהלה איסור מוחלט על מכירת מניות למשקיעים פרטיים ובכך אילצה את העובדים לעזוב את החברה בכדי לממש נכסים. הנפקה ציבורית תפתור בעיה זו היות וכל אחד יוכל למכור את המניות שלו בשוק הפתוח.

הנפקה ציבורית היא צעד נוסף בהתבגרות העסקית של פייסבוק. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הנהלת הרשת החברתית תהיה מחויבת יותר לערך המניה מאשר לגולשים, שינוי שאם ייעשה לא כשורה יכול להביא לירידה בפופולריות של השירות החברתי הגדול בעולם.

>> מי מחזיק במניות פייסבוק וכמה שווה כל מניה?

>> האם סופה של פייסבוק מתקרב?