"לא ישנו כל הלילה"
הנער שנרצח, מוחמד אבו ח'דיר | צילום:

הגינויים בעולם נמשכים: מועצת הביטחון של האו"ם והאיחוד האירופי פרסמו הלילה (ה') הודעות גינוי חריפות בעקבות רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו ח'דיר. ההודעות הללו מצטרפת לגינויים שהשמיעו אתמול גם מזכ"ל האו"ם ומזכיר המדינה האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חברי מועצת הביטחון מביעים צער עמוק ומגנים בחריפות את חטיפת ורצח הנער הפלסטיני ממזרח ירושלים", נכתב בהודעה עליה חתמו 15 המדינות החברות במועצה. "אנחנו מביעים את תנחומינו בפני משפחת הקורבן ובפני העם הפלסטיני כולו".

בהודעת הגינוי הדגישה מועצת הביטחון את החשיבות שהיא רואה בהבאתם לדין של מבצעי "המעשה הנתעב". עוד ביקשו חברי המועצה להביא לרגיעה מיידית של הרוחות הנושבות בירושלים ובאזור כולו. גם האיחוד האירופי הצטרף לדברים וקרא ל"ריסון מיידי של האלימות".

"לא יכולה להיות שום הצדקה להרג מכוון של אזרחים"

אתמול (ד') גינה מזכ"ל האו"ם באן קי מון את רצח הנער וביקש מנציגי כל הצדדים "לפעול כדי לוודא שהמצב המתוח לא יתדרדר, ויביא לאובדן חייהם של בני אדם נוספים". גם רוברט סרי, שליח האו"ם למזרח התיכון, הצטרף לדברים ואמר כי "לא יכולה להיות שום הצדקה להרג מכוון של אזרחים - כל אזרחים".

גם הממשל האמריקני גינה בחריפות את רצח הנער: "מחליא לחשוב שנער חף מפשע נחטף ברחוב וחייו נלקחו ממנו וממשפחתו. ארה"ב מגנה במלוא החומרה את המעשה. אין מילים מספיקות כדי להביע את תנחומינו לעם הפלסטיני", אמר אמש מזכיר המדינה ג'ון קרי.

הבירה בוערת. ארכיון (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
העימותים האלימים בשועפאט, אתמול | צילום: הדס פרוש / פלאש 90

אתמול לפנות בוקר נמצאה ביער ירושלים גופתו של מוחמד אבו ח'דיר בן ה-16, תושב שכונת שועפאט במזרח ירושלים. הגופה נמצאה לאחר שמשפחתו של הנער דיווחה על העידרותו, ולאחר שהגיע דיווח למשטרה על נער שנראה מועלה למכונית באזור בית חנינא. כוחות המשטרה פתחו בניסיונות לאתר את המכונית ובאזור הוקמו מחסומים. מספר שעות לאחר מכן נמצאה הגופה.

ההערכה: הרצח בוצע על רקע לאומני

במשטרה מתחזקת ההערכה כי המעשה התבצע על רקע לאומני, כנקמה על חטיפת ורצח שלושת הנערים נפתלי פרנקל ז"ל, אייל יפרח ז"ל וגיל-עד שער ז"ל. עם זאת הבהירו במשטרה כי גם האפשרות שמדובר במעשה על רקע פלילי נבדקת.

הרצח הצית עימותים אלימים בצפון ירושלים, כשמפגינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון בשכונת בית חנינא. בנוסף, הושלכו אתמול ארבעה מטענים מאולתרים לעבר שוטרים סמוך למקום ואחד מהם התפוצץ.

בשעות הצהריים העלו המונים באש את תחנת הרכבת הקלה בשכונת שועפאט, ובשעות הערב, לאחר ארוחת סיום צום הרמאדן, שבו המפגינים לרחובות ואש ניצתה באחת החנויות במבנה, שממנו, לדברי המשפחה, נחטף הנער ע"י אלמונים. במשטרה חוששים שאירועי התגובה לרצח יימשכו עד סוף השבוע.