אין תמונה
"הגעתי לגבול המהירות", מתוך עמוד הפייסבו

בעודו שוכב בבית החולים בספרד, רשתות התקשורת במדינה מדווחות כי נהג הרכבת שהתהפכה אתמול (ה') על מסילת הברזל, התרברב בעמוד הפייסבוק שלו על שנסע פעמים רבות מעל למהירות המותרת. "אני נוסע על הגבול ולא יכול לנסוע מהר יותר", כתב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרנסיסקו חוזה גרסון אמו, נהג הקטר בן ה-52 המאושפז כעת בבית החולים בספרד, יתוחקר בהמשך היום על ידי חוקרי המשטרה במדינה, זאת לאחר שחקירה ראשונית העלתה כי נסע במהירות הגבוהה מפי 2 מהמותר. במקביל, כלי התקשורת המקומיים ציינו כי גרסון אמו פרסם בעמוד הפייסבוק שלו מספר התבטאויות בהן התרברב על נסיעתו ברכבת במהירות גבוהה מן המותר.

"איזה מגניב לנסוע במקביל למשטרה הספרדית ולגרום להפעלת חיישני המהירות", כתב הנהג והוסיף: "איזה קנס יגיע לחברת הרכבות". לצד הפרסומים, הוא העלה על פי הפרסומים תמונה של מד המהירות בקטר המלמד על נסיעה במהירות של 200 קילומטרים לשעה.

אין תמונה
עמוד הפייסבוק של נהג הרכבת

מאז התאונה, נחסם עמוד הפייסבוק של גרסון אמו, ששרד את התאונה הקטלנית יחד עם עוזרו. זמן מה לאחר התהפכות הרכבות בה נגבו חייהם של 80 קורבנות אמר כי הוא מקווה שלא היו הרוגים בתקרית "מאחר והדבר היה על מצפוני".

3 ימי אבל הוכרזו בספרד

בספרד ממשיכים לאסוף את השברים לאחר ששלושה ימי אבל הוכרזו במדינה בעקבות האסון הכבד. שמואל אפשטיין, ישראלי המתגורר במחוז גליסיה, סמוך למקום האסון, מספר: "זה היה אמור להיות יום חג וזה הפך לאסון נורא".

"זה יום קשה מאוד פה בגליסיה ובספרד כולה", אמר אפשטיין. "מדובר באחד האסונות הגדולים ביותר בהיסטוריה של הרכבות במדינה, וזוהי היסטוריה ארוכה ועשירה". אפשטיין סיפר כי הרשויות במדינה ממשיכות בחקירת התאונה הקשה ושיבח את התנהגות התושבים: "בבתי החולים יש תורים ארוכים כדי לתרום דם".

תאונת הרכבת הקטלנית (צילום: רויטרס)
זירת התאונה, סנוך לסנטיאגו דה קומפוסטלה | צילום: רויטרס

"המוסדות קראו לימי אבל בכל גליסיה. מאוד קשה לעכל טרגדיה כזאת", אמר. הערב הודיעה המשטרה בספרד כי מניין ההרוגים בתאונה עלה ל-80. בבתי החולים עדיין מאושפזים 94 בני אדם, מתוכם 35 במצב קשה, בהם גם ארבעה ילדים.

אבל כבד בספרד (צילום: רויטרס)
אבל כבד בספרד | צילום: רויטרס

גורם רשמי המקורב לחקירת התאונה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההערכה בקרב החוקרים כעת היא, כי הגורם לתאונה היה מהירות מופרזת. עם זאת, אותו גורם לא מסר מה הייתה מהירות הנסיעה של הרכבת בשעה שהתהפכה.