בבוקר שאחרי תאונת הרכבת הקטלנית בספרד, שבה נהרגו 78 בני אדם, אזרחי המדינה מנסים להתאושש מהטרגדיה הגדולה והרשויות ממשיכות לחקור את הנסיבות שהובילו לירידתה של הרכבת מהמסילה. מצלמות האבטחה בתחנת הרבת בעיר קומפוסטלה תיעדו את רגעי האסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה הספרדי מריאנו רחוי, שנולד בעיר קומפוסטלה בה אירע האסון, הכריז היום (ה') על שלושה ימי אבל במדינה לאחר שביקר בזירת התאונה, והביע את תנחומיו בפני משפחות ההרוגים.

"לנוכח הטרגדיה הגדולה שקרתה, אני יכול רק להביע הזדהות עמוקה כספרדי וכתושב המחוז", נאמר בהודעה לתקשורת מטעם ראש הממשלה. "אני שבור ממימדי התאונה, ורוצה להביע את תנחומיי לקורבנות הרבים ולמשפחותיהם", כתב רחוי בעמוד בטוויטר שלו לאחר הביקור בזירה.

תאונת רכבת קשה. ארכיון (צילום: AP)
זירת התאונה בספרד | צילום: AP

חברת הרכבות: לא הייתה תקלה

ועדת חקירה מיוחדת שהוקמה בודקת כעת את הקופסה השחורה של הרכבת, כדי לבדוק מה בדיוק קרה ברגעי התאונה. נשיא "רנפה", חברת הרכבות הספרדית, אמר היום שלא זוהו שום תקלות טכניות ברכבת, ולכן ההערכה היא כי לא זו הסיבה לתאונה.

נשיא חברת הרכבות חוליו פומאר הוסיף כי הרכבת נבדקה אתמול על ידי טכנאי מוסמך, על פי הנוהל לפי הרכבות נבדקות מידי יום. "הרכבת עברה בחינה בטיחותית בבוקר ההתרסקות, אנחנו בודקים את הרכבות שלנו בכל 7,500 ק"מ. רמת האחזקה שלנו היא מושלמת", אמר נשיא החברה בריאיון לרדיו הספרדי.

ראש ממשלת ספרד, ראחוי (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת ספרד בזירת התאונה, היום | צילום: רויטרס

הנהג נסע במהירות כפולה מהמותר

לפחות 78 בני אדם נהרגו ו-131 נפצעו לאחר שרכבת נוסעים ירדה אמש מהפסים סמוך לעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה בצפון ספרד. מבדיקה ראשונית של המשטרה התברר כי התאונה הטרגית נגרמה ככל הנראה עקב כך שהרכבת נסעה במהירות חריגה במיוחד וגבוהה בהרבה מהמותר.

על פי דיווחים בתקשורת הספרדית, הרכבת נסעה במהירות עצומה של 180 קמ"ש לפחות - כ-100 קמ"ש יותר מהמהירות המותרת בקטע המסילה המפותל בו נסעה. הקטע בו נגרמה התאונה הקטלנית ידוע כעקומה מפותלת ומסוכנת בו המהירות מוגבלת - אולם מסיבה שאינה ברורה עדיין, במקום להאט את המהירות - הרכבת רק נסעה יותר ויותר מהר - מה שכפי הנראה הביא להתהפכות הקרונות הקטלנית ולמותם של עשרות.