המאווי מרמרה, ארכיון (צילום: AP)
ספינת המרמרה | צילום: AP

משבר נוסף ביחסים בין טורקיה לישראל? בכיר בממשל הטורקי אמר לעיתון "הורייט" היוצא במדינה כי הסיבה להקפאת השיחות על הסכם הפיצויים, היא רצונה של ישראל להגדיר את התשלום כ"לפנים משורת הדין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורם ציטט דברים שאמר ראש הצוות הטורקי לשיחות הללו, סגן ראש הממשלה הטורקי בולנט ארינץ'. "בפגישתו הראשונה עם הישראלים הם לא הראו כל התנגדות לתשלום פיצויים, אך בפגישתו השנייה הם אמרו כי יעניקו תשלום רק לפנים משורת הדין מפני שהם פוחדים שהדבר ייצור תקדים", צוטט סגן ראש הממשלה.

"סכום הכסף הוא לא הבעיה", המשיך ואמר ארינץ'. "יש שתי בעיות מרכזיות - ישראל צריכה להכיר בכך שהיא משלמת את הכסף בעקבות המעשה הנפלא שלה. לא נקבל הגדרה שונה. בנוסף, ישראל צריכה להבין שאחד התנאים המרכזיים שלנו הוא הקלה על חיי הפלסטינים. לא נתחיל לדבר על גובה התשלום אם שני התנאים הללו לא יקוימו".

בחודש מרץ האחרון, במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל, שוחחו ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה הטורקי רגפ' טאיפ ארדואן, וסיכמו על הסדרת היחסים בין המדינות. נתניהו התנצל על ההשתלטות הצבאית על המרמרה, והשניים סיכמו כי ישראל תחתום על הסכם פיצויים, וההליכים המשפטיים נגד חיילי צה"ל יבוטלו.