בעוד שנראה כי אבדה התקווה למצוא ניצולים נוספים תחת הריסות מכרה הפחם שקרס אתמול בטורקיה, שם נהרגו לפחות 274 בני אדם, יצאו הערב (ד') המונים ברחבי המדינה לרחובות כשהם מוחים נגד הממשלה, וארדואן בראשותה. במקביל, הרשויות במדינה מדווחות כי לפחות 120 עובדים עדיין מוגדרים לכודים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באיסטנבול התעמתו כוחות הביטחון עם אלפי מפגינים כשהם מנסים לפזר אותם באמצעות רימוני גז מדמיע וזרנוקי מים. המפגינים הזועמים, שמחו על אוזלת ידה של הממשלה בכל הנוגע לאכיפת חוקי הבטיחות בעבודה, חבשו על ראשם כובעים של כורי פחם, שעליהם הותקנו נורות ראש קטנות והניפו את דגלי האופוזיציה.

טרם הגעת משטרת איסטנבול לאזור בו התקיימה ההפגנה, קראו המפגינים לממשלתו של רג'פ טאיפ ארדואן להתפטר. מוקדם יותר נערכה "הפגנה שקטה" בעיר, בהשתתפות כ-30 בני אדם, ששכבו על הרצפה ושתקו כאות מחאה על תפקודה של הממשלה הטורקית.

העימותים באיסטנבול (צילום: רויטרס)
העימותים באיסטנבול | צילום: רויטרס

בהפגנה נוספת שהתקיימה באיסטנבול, המוחים הדליקו נרות לזכרם של הנספים באסון וקראו בסיסמאות שונות בגנות רשויות השלטון. "נשרוף את הרוצחים עם אותם פחמים שבלעו הכורים" ו-"זוהי לא תאונת עבודה - זהו רצח".

"ארדואן רוצח וגנב"

מוקדם יותר, דווח על התנגשויות נוספות בין כוחות המשטרה למאות אזרחים שהפגינו בבירה אנקרה וכן בערים נוספות ברחבי המדינה. המחאה לא פסקה גם בזמן שראש הממשלה הטורקי ביקר במקום האסון, סמוך לעיירה סומה, והכריז על שלושה ימי אבל. מספר בני אדם שהיו באותה עת במקום השליכו אבנים לעבר פמלייתו והחלו לצעוק לעברו "רוצח" ו"גנב".

בטורקיה רבים סבורים שהיה ניתן להציל עוד כורים - אם הרשויות היו פועלות מהר יותר. בסומה עצמה , סביב המכרה נאספו בני משפחה רבים שמצפים עדיין לנס, מצפים לראות את יקיריהם אבל מבינים, מדבריו של שר האנרגיה הטורקי, שהסיכויים למצוא חיים - הולכים ופוחתים.

המפגינים קראו לממשלה להתפטר (צילום: רויטרס)
המפגינים קראו לממשלה להתפטר | צילום: רויטרס

הפיצוץ הקשה אירע במכרה במחוז מניסה, כ-70 קילומטרים מצפון לאיזמיר. בדיקה ראשונית העלתה כי הגורם לתאונה הוא ככל הנראה תקלה בשנאי החשמלי - שהובילה לפיצוץ.

בשעת התאונה שהו במכרה כ-787 בני אדם, מתוכם קרוב ל-300 הצליחו לצאת בשלום. התאונה התרחשה בעומק 2 ק"מ מתחת לאדמה. הפיצוץ והשריפה בעקבותיה גרמו להשבתת המעלית המעלה את הכורים לפני הקרקע, והכורים נלכדו כשהאש מכלה את החמצן שמתחת לקרקע במהירות.

הפגנות באיסטנבול בעקבות האסון במכרה (צילום: רויטרס)
המשטרה השתמשה בגז מדמיע | צילום: רויטרס

ישראל הציעה סיוע בחילוץ הכורים

במד"א הציעו לארגון הסהר האדום הטורקי סיוע בכל שיידרש בנוגע לאסון המכרה. דובר מד"א זכי הלר אמר כי "הצענו לשלוח לא רק סיוע לנפגעים, אלא גם לשלוח צוותים המוכשרים לטפל באסון המוני. העברנו להם מכתב ואנחנו נערכים להגיש כל סיוע לפי דרישות הטורקים, אם יידרשו".

הדיווחים הראשונים היו על מספר הרוגים נמוך בהרבה, אולם מספר הקורבנות עולה בהתמדה, ובממשל באנקרה חוששים כי האסון יסתיים עם מספר הרוגים שיגיע לכמה מאות בני אדם. 76 פצועים באסון פונו לקבלת טיפול בבתי החולים.

301 בני אדם נהרגו (צילום: AP)
אבדה התקווה למציאת ניצולים נוספים | צילום: AP

נשיא המדינה שמעון פרס שיגר היום איגרת תנחומים לנשיא טורקיה עבדולה גול, בעקבות אסון קריסת המכרה. במכתב הביע הנשיא את תנחומי העם בישראל לעם הטורקי, והציע את עזרת המדינה בחילוץ העובדים, שנלכדו תחת להריסות המכרה.

מאמצי החילוץ בסומה (צילום: רויטרס)
מאמצי החילוץ בסומה | צילום: רויטרס

"אני מבקש להביע את תנחומיי העמוקים לך ולארצך בשם עם ישראל", כתב פרס באיגרת ששלח למקבילו. "אנו מוכי הלם נוכח אובדן החיים של אנשים תמימים בשגרת עבודתם, מחשבותינו עם העם הטורקי", הוסיף הנשיא. "בזמנים קשים כאלו על כולנו לעשות ככל שניתן בכדי לעזור אחד לשני, ישראל מציעה את עזרתה לטורקיה בכל שיידרש בשעה זו. אנו מתפללים לזכר הקורבנות ולמען משפחותיהם, למען הצלתם של הלכודים, ולמען החלמה שלמה לפצועים. אנא קבל את רחשי ליבי בשמי ובשם אזרחי מדינת ישראל".