בטורקיה נמשכים מאמצי החילוץ של מאות הכורים שנלכדו במכרה הפחם, בעקבות הפיצוץ העז שאירע אמש במקום וגרם למותם של לפחות 205 ובני אדם. הרשויות חוששות שמניין הקורבנות באסון, שככל הנראה נגרם כתוצאה מתקלה בשנאי חשמלי, יעלה בצורה משמעותית: "הזמן פועל לרעתנו". ראש הממשלה ארדואן הכריז על שלושה ימי אבל לאומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האנרגיה טאנר ילדיץ אמר לעיתון "זמאן" כי "אנחנו חייבים לסיים את מאמצי החילוץ עד רדת השמש. אני חייב להזהיר - הכאב והצרות שלנו עוד יחמירו". לדבריו, התאונה במכרה הפחם במערב המדינה היא כנראה התאונה החמורה ביותר בתולדות טורקיה.

מאמצי החילוץ בסומה (צילום: רויטרס)
מבצע חילוץ מורכב | צילום: רויטרס

ראש הממשלה ארדואן, שביטל ביקור באלבניה בעקבות האסון, אמר כי "המאמצים לחילוץ אחינו במכרה, נמשכים, בעזרת האל, בשעות הקרובות נקבל חדשות טובות". ארדואן הורה "להוריד את דגלי טורקיה בבנייני הממשל לחצי התורן". גם הנשיא עבדאללה גול ביטל ביקור בסין ועושה את דרכו לעיירה סומה, שלידה ממוקם המכרה.

על פי הדיווח בעיתון "זמאן", ראש הממשלה ארדואן יצא לכיוון סומה כדי לפקח בעצמו על מבצע החילוץ. יותר ממאה כורים, לכודים עדיין מתחת לאדמה, כשכוחות משטרה וצבא נוקטים בצעדים כדי לבלום את בני משפחותיהם הזועמים. בני המשפחות מביעים תסכול רב וטוענים שהחילוץ איטי מדי.

התאונה הקשה בתולדות טורקיה (צילום: רויטרס)
התאונה הקשה בתולדות טורקיה | צילום: רויטרס

במד"א הציעו לארגון הסהר האדום הטורקי סיוע בכל שיידרש בנוגע לאסון המכרה. דובר מד"א זכי הלר אמר כי "הצענו לשלוח לא רק סיוע לנפגעים, אלא גם לשלוח צוותים המוכשרים לטפל באסון המוני. העברנו להם מכתב ואנחנו נערכים להגיש כל סיוע לפי דרישות הטורקים, אם יידרשו".

הדיווחים הראשונים היו על מספר הרוגים נמוך בהרבה, אולם מספר הקורבנות עולה בהתמדה, ובממשל באנקרה חוששים כי האסון יסתיים עם מספר הרוגים שיגיע לכמה מאות בני אדם. 76 פצועים באסון פונו לקבלת טיפול בבתי החולים.

מפת אזור האסון (צילום: חדשות 2)
מפת אזור האסון | צילום: חדשות 2

הפיצוץ הקשה אירע במכרה סמוך לעיירה סומה שבמחוז מניסה, כ-70 קילומטרים מצפון לאיזמיר. בדיקה ראשונית העלתה כי הגורם לתאונה הוא ככל הנראה תקלה בשנאי החשמלי - שהובילה לפיצוץ.

בשעת התאונה שהו במכרה כ-787 בני אדם, מתוכם קרוב ל-300 הצליחו לצאת בשלום. התאונה התרחשה בעומק 2 ק"מ מתחת לאדמה. הפיצוץ והשריפה בעקבותיה גרמו להשבתת המעלית המעלה את הכורים לפני הקרקע, והכורים נלכדו כשהאש מכלה את החמצן שמתחת לקרקע במהירות.

כורה מחולץ מן ההריסות (צילום: AP)
אחד הכורים שחולץ | צילום: AP