טראמפ נואם באינדיאנה, ארכיון (צילום: רויטרס, AP, חדשות)
צילום: רויטרס, AP, חדשות

משרד המשפטים האמריקני הגיש הלילה (בין שבת לראשון) כתב אישום נגד רוברט באוורס, שירה למוות ב-11 מתפללים בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג. כתב האישום כולל 29 סעיפים, בהם רצח, שימוש בנשק חם וביצוע פשע שנאה. מניין ההרוגים בטבח עומד על 11 ו-6 נוספים נפצעו, 2 מהם במצב אנוש. ראש העיר של פיטסבורג הודיע כי שמות ההרוגים יפורסמו בשעות הצהריים. החשוד, בן 48 מפנסילבניה, היה חבר באתרי ימין קיצוני והתבטא בעברו בצורה אנטישמית.

לכל הכתבות בנושא אירוע הירי בבית הכנסת בפנסילבניה:

הקהילה היהודית בהלם: "זמן נורא"

היורה צייץ לפני הירי: "לעזאזל, אני נכנס"

מניין ההרוגים בפיטסבורג עלה ל-10

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס אמש לאירוע הירי הרצחני במהלך עצרת באינדיאנה. "המתקפה הנוראה הזו היא אירוע מרושע. מעשה נפשע של רוע טהור ואנטישמיות", אמר. טראמפ הבטיח להגיע לפיטסבורג בימים הקרובים ולבקר בבית הכנסת.

"עלינו כאומה להתעלות מעל השנאה", אמר טראמפ לקהל, "אנו חייבים להתקדם מעבר למחלוקות. התנהגות נתעבת כמו אנטישמיות היא רעילה ואנו חייבים לגנות אותה ולמחוק אותה מזכר". עוד אמר טראמפ כי שקל לבטל מספר עצרות שהיו מתוכננות לו בעקבות האירוע אך "אי אפשר להיכנע לרוע, חייבים להמשיך הלאה ולא לתת להם לנצח".

ארה"ב מתקשה לעכל את גודל הטבח (צילום: AP, חדשות)
אנשים מחוץ לבית הכנסת | צילום: AP, חדשות
בית הכנסת עץ החיים בפנסילבניה (צילום: google maps, חדשות)
בית הכנסת בו אירע הטבח | צילום: google maps, חדשות
טוען לחפותו. יורה באוורס (צילום: CNN, חדשות)
החשוד בביצוע הירי | צילום: CNN, חדשות
יריות מחוץ לבית כנסת בפנסילבניה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
יריות מחוץ לבית כנסת בפנסילבניה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
יריות מחוץ לבית כנסת בפנסילבניה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

בתדריך לכלי התקשורת הציגו כוחות הביטחון ממצאים ראשוניים מתחקיר האירוע. על פי התדרוך, בירי נהרגו 11 בני אדם ושישה נפצעו. ארבעה מהפצועים הם שוטרים שפרצו לבניין וניטרלו את היורה. בתדריך הובהר כי באירוע לא הייתה מעורבת פצצה כפי שדווח במספר מקומות ואירע רק ירי.

על פי דיווחים לא מאומתים ועדויות ראשוניות מהמקום, החמוש נכנס לבניין בית הכנסת עלה לקומה שלישית בה נמצאת רחבת התפילה ובעת שהתנהל במקום טקס ברית מילה החל לירות המתפללים. לאחר מכן ירד לקומת המרתף שם ירה בלפחות עוד שלושה בני אדם. על פי העדויות, במהלך הירי צעק החשוד "מוות ליהודים".

שעות ספורות לפני שביצע את מה שנראה כמו פשע שנאה על רקע דתי הוא צייץ בעמוד הטוויטר שלו: "לא יכול לעמוד מנגד כשבני עמי נשחטים. לעזאזל, אני נכנס פנימה".

ציוציו של באוורס מעידים על אישיותו ובמידה רבה עשויים להצביע על המניעים שלו לביצוע הירי הקטלני בבית הכנסת. הוא הרבה לכתוב נגד ארגון יהודי בשם HIAS, שסייע לדבריו להחדיר פולשים לארה"ב. בציוצים אחרים הוא כתב שטראמפ נשלט על ידי היהודים וציין כי לא הצביע עבורו. הוא ראה בנשיא טיפוס ליברלי וביהודים "שרצים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו