נכנס לבית הכנסת, פתח בירי לעבר המתפללים וקרא קריאות אנטישמיות: גבר חמוש נכנס במהלך תפילה לבית הכנסת הקונסרבטיבי "עץ החיים" בפיטסבורג פנסילבניה וירה למוות בלפחות עשרה בני אדם. בתום קרב יריות עם כוחות הביטחון שהוזעקו למקום הוא נכנע והסגיר עצמו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתדריך לכלי התקשורת הציגו כוחות הביטחון ממצאים ראשוניים מתחקיר האירוע. על פי התדרוך בירי נהרגו 11 בני אדם ושישה נפצעו בדרגות שונות. בשלב זה אין איום נוסף והתושבים יכולים לחזור לשגרה. בתדריך הובהר כי באירוע לא הייתה מעורבת פצצה כפי שדווח במספר מקומות והיה רק ירי.

על פי דיווחים לא מאומתים ועדויות ראשוניות מהמקום, החמוש נכנס לבניין בית הכנסת עלה לקומה שלישית בה נמצאת רחבת התפילה ובעת שהתנהל במקום טקס ברית מילה החל לירות המתפללים. לאחר מכן ירד לקומת המרתף שם ירה בלפחות עוד שלושה בני אדם. במהלך הירי על פי החשד צעק החשוד "מוות ליהודים".

בעקבות האירוע החמור בפנסילבניה הרשויות בוושינגטון ובניו יורק מגבירות אבטחה סביב המוסדות היהודים אצלם.

החשוד בידי (צילום: מתוך טוויוטר, חדשות)
החשוד בידי | צילום: מתוך טוויוטר, חדשות
בית הכנסת עץ החיים בפנסילבניה (צילום: google maps, חדשות)
בית הכנסת בו התרחש הירי | צילום: google maps, חדשות

על פי דיווחים בארה"ב, היורה הוא ככל הנראה רוברט באוורס בעל דעות אנטישמיות שהרבה לכתוב נגד ארגון יהודי "hias" שלטענתו סייע להחדיר פולשים למדינה. בנוסף בעבר התבטא החשוד נגד נשיא ארה"ב טראמפ וטען כי הוא נשלט בידי היהודים.

שעות לפני אירוע הירי התבטא באוורס בטוויטר וכתב: "לא יכול לעמוד מנגד כשבני עמי נשחטים. לעזאזל, אני נכנס פנימה", ככל הנראה בכוונה לבית הכנס בוא התבצע הירי.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לאירועים בפנסילבניה בעת ביקורו במרילנד ואמר: "זה נורא מה שקורה, חייבים לעשות משהו. זה נראה חמור ממה שחשבנו, אנו מבינים כמה זה נורא כשהמספרים מגיעים. אם הייתה אבטחה בתוך בית הכנסת זה לא היה קורה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על אירוע הירי ובמסר וידאו הביע את הכאב הרב מהטרגדיה. "אני שבור לב מזועזע מהמתקפה הרצחנית על בית הכנסת בפיטסבורג היום. כל עם ישראל מתאבל עם משפחות הנרצחים". עוד אמר נתניהו: "אנו עומדים לצד הקהילה היהודית בפיטסבורג, אנו עומדים לצד העם האמריקני מול הברוטליות האנטישמית הנוראה הזו. כולנו מתפלים להחלמתם המהירה של הפצועים".

יריות מחוץ לבית כנסת בפנסילבניה (צילום: רויטרס, חדשות)
כוחות הביטחון בזירה | צילום: רויטרס, חדשות

הקונסוליה הכללית בניו יורק, פרסמה הודעה בה היא מתייחסת לאירוע הירי בבית הכנסת בפנסילבניה הנמצאת תחת אחריותה. "הקונסוליה אבלה אבל כבד יחד עם הקהילה היהודית על הרצח הנורא של מתפללים יהודים. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי אכיפת החוק במדינת פנסילבניה וממשיכה לעקוב אחר התפתחויות האירוע".

זירת הירי (צילום: רויטרס, חדשות)
זירת הירי | צילום: רויטרס, חדשות

דני דיין הקונסול הכללי בניו יורק: "היום האנטישמיות הרצחנית הגיעה למחוזותינו. מדינת ישראל ניצבת עם הקהילה היהודית של פיטסבורג".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון התייחס לאירוע הירי וכתב: "‏מחבל שנכנס לבית כנסת באמצע תפילה ורוצח אנשים בדם קר - אלו מראות שפה בארה"ב מעוררים דאגה והלם. בקהילה היהודית יצטרכו לעשות חושבים בכל הנוגע למערך האבטחה".

השוטרים בדרכם לזירה (צילום: מתוך טוויטר, חדשות)
השוטרים בדרכם לזירה | צילום: מתוך טוויטר, חדשות

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, כתב בתגובה לאירוע הירי בפנסילבניה: "מדינת ישראל וממשלת ישראל קיבלו בהלם ובכאב את הדיווחים על המתקפה הנוראית כלפי הקהילה היהודית בפיטסבורג.  אנו עוקבים בדאגה אחר הדיווחים ומתפללים שהאירוע יסתיים בהקדם". בנט ימריא הלילה לארצות הברית שם יבקר בזירת הירי, יפגוש את חברי הקהילה וישתתף הלוויות הנרצחים.
 
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס גם הוא לירי: "תפילותינו ודאגתנו העמוקה נתונים למתרחש בפיטסבורג, פנסילבניה, אל 'אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה'. ליבנו ומחשבותינו עם משפחות הנרצחים ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים".

ג'ף פינקלשטיין, מנהיג בקהילה היהודית בפיטסבורג, התראיין ב-CNN והביע זעזוע מהאירוע הקשה: "זה לא היה צריך להתרחש לא כאן, לא בבית הכנסת, לא בשכונה שלנו".

ישראלים בפיטסבורג: "מרגישים פה בטוחים"

אורן דובז'ינסקי, תושב פיטסבורג, שוחח עם החדשות בעקבות הירי וסיפר על הלך הרוח בקהילה היהודית בעיר. "הירי נגמר ותפסו את החשוד. זה בית כנסת קונסרבטיבי, בשכונה יהודית מאוד חמה ואוהבת שתומכת בישראל", אמר. "יש שם קהילות מכל הזרמים ובית הכנסת הוא נמצא בלב השכונה".

 

"לא היו קריאות אנטישמיות בתקופה האחרונה. אין חיכוכים גם עם אנשים מחוץ לקהילה", המשיך להסביר דובז'ינסקי. "אנחנו מרגישים מאוד בטוחים כאן. אנחנו כרגע בבתים".

 

אריאל חרט, שגם הוא מתגורר בפיטסבורג סיפר: "אני מכיר את האזור. שמעתי את החדשות בבוקר כשהן התחילו. לצערי שמעתי שיש כמה הרוגים. מקווה מאוד שכולם בסדר. כרגע מחכה לשמוע מבני הקהילה אם הם בסדר. זה בית כנסת מאוד גדול ומרכזי. מכיל הרבה אירועים. קשה לשמוע את החדשות האלה".