החשוד בידי (צילום: מתוך טוויוטר, חדשות)
החשוד בירי, רוברט באוורס | צילום: מתוך טוויוטר, חדשות

שונא יהודים ולאומן אמריקני: רוברט באוורס, בן 48 מפנסילבניה, הוא ככל הנראה היורה שחדר לבית הכנסת "עץ החיים" וירה למוות ב-11 בני אדם. שעות ספורות לפני שביצע את מה שנראה כמו פשע שנאה על רקע דתי הוא צייץ בעמוד הטוויטר שלו: "לא יכול לעמוד מנגד כשבני עמי נשטחים. לעזאזל, אני נכנס פנימה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ציוציו של באוורס מעידים על אישיותו ובמידה רבה עשויים להצביע על המניעים שלו לביצוע הירי הקטלני בבית הכנסת. הוא הרבה לכתוב נגד ארגון יהודי בשם HIAS, שסייע לדבריו להחדיר פולשים לארה"ב. בציוצים אחרים הוא כתב שטראמפ נשלט על ידי היהודים וציין כי לא הצביע עבורו. הוא ראה בנשיא טיפוס ליברלי וביהודים "שרצים".

התנגד לטראמפ, שנא יהודים (צילום: מתוך טוויטר, חדשות)
צילום: מתוך טוויטר, חדשות
התבטא בחריפות בנושאי הגירה (צילום: מתוך טוויטר, חדשות)
צילום: מתוך טוויטר, חדשות

על פי הפרטים הידועים עד כה, באוורס נכנס לבית הכנסת כשהוא חמוש במהלך תפילה לבית הכנסת הקונסרבטיבי "עץ החיים" בפיטסבורג פנסילבניה וירה למוות בלפחות 11 בני אדם. בתום קרב יריות עם כוחות הביטחון שהוזעקו למקום הוא נכנע והסגיר עצמו.

יריות מחוץ לבית כנסת בפנסילבניה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
יריות מחוץ לבית כנסת בפנסילבניה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
פיגוע ירי בפנסילבניה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

על פי דיווחים לא מאומתים ועדויות ראשוניות מהמקום, החמוש נכנס לבניין בית הכנסת עלה לקומה שלישית בה נמצאת רחבת התפילה ובעת שהתנהל במקום טקס ברית מילה החל לירות המתפללים. לאחר מכן ירד לקומת המרתף שם ירה בלפחות עוד שלושה בני אדם. במהלך הירי על פי החשד צעק החשוד "מוות ליהודים".

בעקבות האירוע החמור בפנסילבניה הרשויות בוושינגטון ובניו יורק מגבירות אבטחה סביב המוסדות היהודים אצלם. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא עוקב אחרי האירוע. "אני עוקב אחרי האירוע המצער בפיטסבורג, כוחות אכיפת החוק במקום ועל התושבים להמשיך ולהסתגר בבתיהם. נראה כאילו יש מספר רב של נפגעים. היזהרו מהיורה".