טראמפ ורוחאני (ארכיון) (צילום: רויטרס, AP, חדשות)
דונלד טראמפ וחסן רוחאני, ארכיון | צילום: רויטרס, AP, חדשות

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר היום (ראשון) כי בעוד אין שאלה לגבי מידת האחריות של טהרן בתקיפת שתי מכליות הנפט במפרץ עומאן בשבוע שעבר, ארה"ב לא מעוניינת במלחמה עם אירן. בריאיון לרשת "פוקס" אמר פומפאו כי הנשיא דונלד טראמפ עושה את מרב המאמצים כדי להימנע ממלחמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"הנשיא טראמפ עשה כל שביכולתו כדי למנוע מלחמה. אנחנו לא רוצים מלחמה", אמר פומפאו, שהוסיף כי וושינגטון תבטיח המשך תנועה חופשית לספינות בנתיבי השיט המרכזיים. "ארה"ב תנקוט כל פעולה נדרשת, גם במישור הדיפלומטי, כדי לוודא זאת".

מזכיר המדינה מייק פומפאו, בשבוע שעבר (צילום: AP, חדשות)
מזכיר המדינה מייק פומפאו, בשבוע שעבר | צילום: AP, חדשות

"לקהילת המודיעין יש נתונים רבים והמון ראיות. העולם יזכה לראות הרבה מזה", אמר פומפאו, שבתפקידו הקודם עמד בראש ה-CIA. עם זאת, מזכיר המדינה אמר כי הוא לא מעוניין לדון בצעדים הבאים שארה"ב אולי תנקוט בעקבות ההתפתחויות האחרונות.

במענה לשאלה בדבר האפשרות שטראמפ ישלח כוחות אמריקניים נוספים ויתגבר את הציוד הצבאי באזור, פומפאו השיב: "אירן לא תשיג נשק גרעיני, זו המטרה. אתמול קיימתי מספר שיחות עם עמיתיי ברחבי העולם. אני בטוח שיהיו לנו שותפים שמבינים שמבינים את האיום הזה".

אירן: נחזור להעשיר אורניום

קודם לכן אירן הודיעה כי תכריז מחר על צעדים נוספים בצמצום התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין שעליה חתמה עם המעצמות ב-2015, ושממנה ארה"ב פרשה אשתקד. לפי דיווח בסוכנות הידיעות תסנים, טהרן תחשוף צעדים חדשים להגדלת מצבורי האורניום המועשר ולייצור מים כבדים במפעל באראק.

"הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית תכריז מחר באתר המים הכבדים באראק על צעדים ראשוניים שננקטו כדי להמשיך בצמצום המחויבויות של טהרן במסגרת ההסכם", דווח בתסנים.

כור המים הכבדים באראק, אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
המפעל למים כבדים באראק, אירן | צילום: רויטרס, חדשות

בחודש מאי אירן הפסיקה לעמוד בחלק מהתחייבויותיה במסגרת ההסכם הגרעין מ-2015 עם מעצמות העולם, אחרי שארה"ב פרשה ממנו באופן חד-צדדי והטילה מחדש סנקציות על טהרן. אירן הודיעה אז כי תתחיל להעשיר אורניום ברמות גבוהות יותר בתוך 60 יום אלא אם מעצמות העולם ישמרו על הכלכלה שלה מפני הסנקציות האמריקניות.

המתיחות בין ארה"ב לאירן החריפה בימים האחרונים לאחר שוושינגטון האשימה את טהרן באחריות למתקפה על שתי מכליות נפט ביום חמישי שעבר בנתיב שיט מרכזי. אירן הכחישה כל מעורבות בתקרית.