נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס היום (שישי) למתיחות במפרץ עומאן בעקבות תקיפת שתי המכליות אתמול והפנה אצבע מאשימה לעבר אירן באחריות לתקרית. בריאיון לרשת "פוקס" אמר טראמפ כי התיעוד שהצי האמריקני פרסם הבוקר מוכיח כי טהרן עומדת מאחורי התקיפה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"האירנים עשו את זה ואפשר לדעת שהם עשו את זה כי רואים את הספינה", אמר טראמפ. "אני מניח שאחד המוקשים לא התפוצץ והיא בבירור אירנית. ראיתם גם את הספינה בלילה שניסתה לפרוק את המוקש ופרקה אותו בהצלחה".

מיכלית נפט בוערת (צילום: AP, חדשות)
המכלית הבוערת, אתמול | צילום: AP, חדשות

טראמפ אמר כי מצר הורמוז, נתיב מרכזי של סחר ימי, לא יישאר סגור בעקבות המתקפה על המכליות, או לפחות לא לזמן רב. כשנשאל כיצד בכוונתו לפעול כלפי אירן כדי למנוע מקרים נוספים מסוג זה, הנשיא השיב: "נראה איך נעצור אותם".

מוקדם יותר היום פרסם צבא ארה"ב סרטון ובו, לטענתם, הוכחה לכך שאירן היא האחרית למתקפה. בסרטון נראים, לכאורה, חיילים של משמרות המהפכה באירן מתקרבים על ספינה קטנה לאחת ממכליות הנפט שניזוקו בתקיפה במטרה להזיז ממנה מוקש ימי שטרם התפוצץ ובכך, למעשה, להעלים ראיות למעורבותם במעשה.

מזכ"ל הליגה הערבית אחמד עבדול ע'ייט אמר כי אירן גוררת את האזור לקראת עימות "שבו אף אחד לא בטוח". אתמול ע'ייט קרא למועצת הביטחון של האו"ם לפעול נגד האחראים למתקפה כדי לשמור על הביטחון במפרץ. "חלק מהגורמים באזור מנסים להצית שרפות ועלינו להישמר מפני זה", אמר ע'ייט, מבלי שנקב בשם מפורש. שר החוץ של כוויית אמר כי המתקפה על המכליות מהווה איום על השלום והביטחון העולמי.

"אירן מנסה לשבש את תנועת הנפט במצר הורמוז"

אמש אמר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כי להערכת הממשל בוושינגטון, אירן היא אכן זו שאחראית להתקפה. "הממשל האמריקני מעריך כי אירן אחראית למתקפה על המכליות במפרץ עומאן", אמר פומפאו. לדבריו, ההערכה מתבססת גם על העובדה שלאף ארגון שמסונף לאירן אין את המשאבים או היכולות לבצע מתקפה כזאת.

עוד אמר פומפאו: "אירן פועלת לשבש את תנועת הנפט דרך מיצר הורמוז. המתקפות ללא פרובוקציה של אירן הן במסגרת קמפיין להסלמת המתיחות והנחיתי את שגריר ארה"ב לאו"ם להעלות את הנושא האירני בפני מועצת הביטחון של האו"ם". באירן, מנגד, הכחישו את הטענות וכינו אותן "בלתי מבוססות".

אחת המכליות שנפגעה (צילום: הצי האמריקני, חדשות)
אחת המכליות שנפגעה | צילום: הצי האמריקני, חדשות

האירוע התרחש אתמול בשעות הבוקר, כשבלי התקשורת האירניים דווח על שתי מכליות נפט שהותקפו במפרץ עומאן. זמן קצר לאחר האירוע דווח כי אחת המכליות שהותקפו - טבעה כשעליה כ-75 אלף טון של נפט.

שר האנרגיה הסעודי גינה את המתקפה ואמר כי הממלכה תנקוט כל צעד נדרש כדי להגן על נמליה ועל המים האזוריים. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לקחת אחריות ולהגן על נתיבי השיט הבינלאומיים.

מבט על המכלית מספינה שהגיעה לסייע (צילום: AP, חדשות)
מבט על המכלית מספינה שהגיעה לסייע | צילום: AP, חדשות
_OBJ

דובר משרד החוץ האירני התייחס לתקרית וכינה אותה "מחשידה". לדברי מקור אירני נוסף, הדיווחים על התקיפה הגיעו במהלך פגישה של ראש ממשלת יפן עם המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי. בעקבות הדיווחים, הצי הבריטי שמוצב באזור ביקש מהצדדים לגלות איפוק.

לפני חודש בדיוק שר האנרגיה הסעודי אישר ששני משלוחי נפט מערב הסעודית הותקפו ב"פעולת חבלה" בשטח הימי של איחוד האמירויות במפרץ הפרסי. לדבריו, אחת המכליות שנפגעו הייתה בדרכה לספק נפט ללקוחות אמריקנים, לא היו נפגעים במקרה. התקרית מתרחשת בצל המתיחות החריפה בין כוחות צבא ארה"ב לאירן במפרץ הפרסי.