נתניהו וחמינאי, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
חמינאי: צריך לנהוג בקשיחות עם הכופרים | צילום: רויטרס, חדשות

"נרמול היחסים עם הציונים הוא הפרה בוטה של הקוראן הקדוש" – כך אמר המנהיג העליון של אירן האיתוללה עלי חמינאי בכנס שנערך היום (שני) בטהרן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חמינאי, שגינה בחריפות את ישראל וארה"ב, אמר כי "הקוראן הוא ספר שמביא שגשוג ואושר לעולם" - בתנאי "שנפעל על פי עקרונותיו". לדבריו, הספר קובע שיש להיות "קשוח עם כופרים" – ולמרות זאת "מוסלמים מסוימים שוכחים" זאת תוך שהן "מתפשרות" בקיום יחסים עם ירושלים ו-וושינגטון.

המנהיג העליון של אירן הוסיף שאותן מדינות מוסלמיות, שלא נקב בשמן, "הפכו למשרתים של הכופרים". הוא הוסיף כי "כיום, פקידים במדינות מוסלמיות רבות מהווים דוגמאות לכך" ששכחו איך יש לנהוג כלפי כופרים על פי הקוראן, ולדבריו ההתקרבות הזאת לישראל - תוביל "לשפיכת דמם של הפלסטינים ולפגיעה בזכויותיהם".

דבריו של חימנאי לא נאמרים בחלל ריק: על רקע האיום האירני שנשקף על רבות ממדינות המפרץ הפרסי, בתקופה האחרונה שורה של מדינות מוסלמיות התקרבו ומתקרבות לירושלים - חלקן אפילו באופן רשמי. רק אתמול דווח כי משלחת ישראלית שהייתה צריכה להגיע לביקור רשמי בבחריין ביטלה הגעתה למדינה "בשל חששות ביטחוניים". לפי דיווח בסוכנות הידעות רויטרס, המשלחת הייתה אמורה לכלול נציגים ממשלתיים וכן אנשי עסקים.

הסיבה הרשמית לביטול המשלחת לא ידועה, אך ייתכן שהסיבה היא סרטון שהופץ ברשתות החברתיות בעולם הערבי נגד הגעתם של ישראלים. בסרטון נראה "מטוס ישראלי" שמעוטר במגן דוד נוחת בנמל התעופה בבחריין וממנו יוצאת המשלחת הישראלית. כשהיא מגיעה למלון שבו היא מתארחת, רחפן מעופף מעל ראשיהם ומשליך פצצה על המקום.

לפני חודשיים אמר שר החוץ הבחרייני בתשובה לשאלת החדשות על היחסים עם ישראל בוועידת ורשה: "אנחנו מוכנים להכול, כולנו מחכים לשלום". כשנשאל אם ירצה להגיע לישראל, אמר: "בסופו של דבר, כן, בוודאי". כשנשאל אם יזמין את נתניהו לארצו, אמר: "נשאיר את זה לזמן שבו זה יקרה".