בחריין תארח את הוועידה (צילום: רויטרס, חדשות)
בחריין | צילום: רויטרס, חדשות

משלחת ישראלית ביטלה ביקור לבחריין שבמפרץ הפרסי בשל חששות ביטחוניים, כך דווח היום (ראשון) בסוכנות הידיעות רויטרס מפי מארגני המשלחת. לפי הדיווח מדובר במשלחת של נציגים ממשלתיים ואנשי עסקים שאמורים היו להשתתף בכנס בבחריין. "כשהודענו לאנשי המשלחת הישראלית שהם מוזמנים הם החליטו לבטל את הגעתם בשל צרכים ביטחוניים וחוסר רצון לגרום לאי נוחות של שאר המשלחות", נמסר מנשיא המשלחת ג'ונתן אורטמנס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד צוין כי הביטול הגיע אחרי שהפרלמנט במדינה הוציא הודעת גינוי לביקור וכמה מפגינים מחו נגד המשלחת הישראלית בבירה מנאמה. במשרד החוץ סירבו להגיב לדיווח.

לפני חודשיים אמר שר החוץ הבחרייני בתשובה לשאלת החדשות על היחסים עם ישראל בוועידת ורשה: "אנחנו מוכנים להכול, כולנו מחכים לשלום". כשנשאל אם ירצה להגיע לישראל, אמר: "בסופו של דבר, כן, בוודאי". כשנשאל אם יזמין את נתניהו לארצו, אמר: "נשאיר את זה לזמן שבו זה יקרה".

לפני כחצי שנה דיווחנו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להגיע להסדרת היחסים המדיניים גם עם בחריין. במהלך הדברים שנשא בתום פגישתו עם נשיא צ'אד אידריס דבי, נתניהו רמז על כוונתו לערוך ביקורים דומים במדינות ערביות בעתיד הקרוב.

כמו כן דיווחנו כי צוותים מיוחדים מישראל פועלים לכינון קשרים עם סודן, המדינה המוסלמית הגדולה שעדיין מוגדרת כמדינת אויב, והיעד שסימן נתניהו הוא קיצור נתיבי הטיסה מברזיל לישראל. המסלול המקוצר מריו דה ז'ניירו לנתב"ג מחייב מעבר מעל צ'אד וסודן, שתי מדינות מוסלמות שלישראל לא היו יחסים איתם. כעת כשהיחסים עם צ'אד הוסדרו, עובדים על המגעים עם סודן.

נתניהו. יכונן יחסים עם בחריין? (צילום: קובי גדעון, חדשות)
נתניהו. יכונן יחסים עם בחריין? | צילום: קובי גדעון, חדשות

בנאומו באו"ם בספטמבר האחרון אמר נתניהו כי "השינוי הגדול ביותר ביחסים עם ישראל מתרחש בעולם הערבי. השלום שלנו עם ירדן ומצרים סיפקו יציבות במזרח תיכון לא יציב, אבל בפעם הראשונה בחיי מדינות רבות אחרות באזור מכירות בכך שישראל אינה האויב. הן מבינות שישראל היא בעלת ברית. האויבים המשותפים שלנו הם אירן ודאע"ש, והמטרה שלנו היא ביטחון. שגשוג וביטחון זו מטרה משותפת".