הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני
הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

ארה"ב הכריזה על משמרות המהפכה של אירן כ"ארגון טרור זר", כך הודיע היום (שני) הנשיא דונלד טראמפ. זו הפעם הראשונה שממשל אמריקני מכריז על כוח צבאי של מדינה אחרת כעל ארגון טרור. לדברי מזכיר המדינה מייק פומפאו, המהלך ייכנס לתוקף בשבוע הבא. בתגובה למהלך אירן הכריזה על צבא ארה"ב כארגון טרור: "ההחלטה האמריקנית לא חוקית".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

לדברי טראמפ, מדובר בצעד "שמכיר במציאות" שלפיה משמרות המהפכה מממנים, מקדמים ונוטלים חלק פעיל בטרור ככלי מדיני. משכך, ארה"ב תמשיך להעצים את הלחץ הכלכלי על אירן ותגבה מחיר גבוה יותר "לאור תמיכתה בפעילות טרור".

כוחות משמרות המהפכה
משמרות המהפכה | צילום: AP, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה והודה לטראמפ על כך ששוב נעתר לבקשתו, אחרי ההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן ובירושלים כבירת ישראל. "תודה ידידי היקר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, על כך שהחלטת להכריז על משמרות המהפכה של אירן כעל ארגון טרור", נתניהו צייץ בטוויטר.

"תודה על שנענית לעוד בקשה חשובה שלי, שמשרתת את האינטרס של מדינותינו ושל מדינות האזור. נמשיך לפעול יחד בכל דרך נגד המשטר האירני שמאיים על מדינת ישראל, על ארה"ב ועל שלום העולם".

טראמפ:
"תודה שנענית לעוד בקשה". טראמפ ונתניהו | צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות

גם ממלא-מקום שר החוץ, ישראל כ"ץ, הודה לטראמפ על ההכרזה. "החלטה זו תחליש את יכולתה לקדם את תוכנית הגרעין ואת תמיכתה בטרור האזורי ותחזק מאוד גם את יכולתה של ישראל להיאבק בתוקפנות האירנית בסוריה ובמרחב", אמר כ"ץ.

במשרד החוץ מסרו שמדובר במהלך משמעותי המהווה "נדבך נוסף במדיניות מקסימום הלחץ על אירן אותה מובילה ארה"ב ולה שותפה ישראל. בהודעת המשרד נכתב: "הכרזה זו הינה תוצאה של מדיניות הטרור האירנית הזורעת הרס במזרח התיכון ובעולם כולו, מסוריה ולבנון ועד ארגנטינה ובואנוס איירס. משרד החוץ, מודה לממשל טראמפ וממשלו ומברך על הצעד החשוב. הטרור האירני הוא רעה חולה ויש להילחם בו עד חורמה".

אירן בתגובה: צבא ארה"ב - ארגון טרור

בערוץ הטלוויזיה הרשמי של הממשל האירני נמסר כי מדובר בהחלטה שמנוגדת לחוק. "לאף מדינה אין זכות חוקית להכריז על כוח צבאי לאומי כעל ארגון טרור. ההשפעה האירנית במזרח התיכון והצלחתה במלחמה נגד המדינה האסלאמית הן שעומדות מאחורי המהלך", נמסר.

בהמשך דווח כי מועצת ההגנה העליונה של אירן הכריזה בצעד תגובה על צבא ארה"ב כארגון טרור. קודם לכן דווח בתקשורת האירנית כי שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף הגיש לנשיא אירן חסן רוחאני הצעה לכלול את הכוח הצבאי האמריקני שפועל במערב אסיה ברשימת ארגוני הטרור. "עוד מתנה שגויה ערב הבחירות לנתניהו", צייץ זריף. "עוד הרפתקה מסוכנת של ארה"ב באזור".

עד כה ההחלטה זכתה בעיקר לביקורת מחשש שהיא תפתח את צבא ארה"ב ואת המודיעין שלו להכרזות דומות מצד ממשלות עוינות. בן סאסה, סנאטור רפובליקני, אמר בסוף השבוע כי זהו צעד חשוב במסגרת הלחץ שארה"ב מפעילה על טהרן. "ההכרזה הרשמית והתוצאות שלה אולי חדשות, אבל 'הקצבים' של משמרות המהפכה טרוריסטים כבר הרבה זמן", אמר סאסה.

משמרות המהפכה (ארכיון)
משמרות המהפכה - ארגון טרור. ארכיון | צילום: ap, חדשות

לעומתו, בכירה לשעבר במחלקת המדינה שהובילה את המשא ומתן מול אירן, וונדי שרמן, הביעה דאגה מהמהלך. "זה כל כך נגד האינטרסים שלנו, שמישהו יכול לחשוב אפילו שהנשיא מחפש תירוצים לקונפליקט", אמרה שרמן. "מופעלות על משמרות המהפכה כל כך הרב סנקציות כבר, שההקצנה הזו ממש מסכנת את כוחותינו באזור".

בעקבות פרסומים במהלך סוף השבוע על המהלך הצפוי, אנשי משמרות המהפכה הודיעו כי הכרזה כזו מצד ארה"ב תיענה בהכנסת צבא ארה"ב לרשימת ארגוני הטרור שלהם. "אם משמרות המהפכה יוכנסו לרשימה האמריקנית של ארגוני טרור, אנו נציב את צבא ארה"ב ברשימה השחורה סמוך לדאע"ש", אמר ראש הוועדה לביטחון לאומי של אירן.

כבר כיום עשרות אנשים המשויכים למשמרות המהפכה רשומים ב"רשימה השחורה" של הממשל, אך לא הארגון כולו. עם זאת, ב-2007 משרד האוצר האמריקני הכריז על כוח קודס של משמרות המהפכה (הכוח שאחראי לביצוע פעולות מחוץ לאירן) כתומך ומסייע לטרור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו