הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

ארה"ב צפויה להכריז על "משמרות המהפכה" האירניות כעל ארגון טרור, כך דיווחו הלילה (בין שישי לשבת) מספר מקורות בממשל האמריקני. אם באמת יעשו כן, זו תהיה הפעם הראשונה בה ממשל ארה"ב מכריז על כוח צבאי של מדינה אחרת כעל ארגון טרור. בתגובה ראש הוועדה לביטחון לאומי של אירן הודיע: "אם ארה"ב תעשה זאת אנו נשים את צבאה ברשימת ארגוני הטרור שלנו, ליד דאע"ש".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

עד כה ההחלטה זכתה בעיקר לביקורת, לפיה הכרזה כזו תוכל לפתוח את צבא ארה"ב ואת המודיעין שלו לאותהן הכרזות ממש מצד ממשלות עוינות. הפנטגון, הבית הלבן ומחלת המדינה האמריקנית סירבו להגיב לדיווחים.

משמרות המהפכה (ארכיון) (צילום: ap, חדשות)
משמרות המהפכה- ארגון טרור. ארכיון | צילום: ap, חדשות

בן סאסה, סנאטור רפובליקני, אמר כי זה צעד חשוב כחלק מהלחץ שמפעילה ארה"ב על טהרן. "ההכרזה הרשמית והתוצאות שלה אולי חדשות, אבל "הקצבים" של משמרות המהפכה טרוריסטים כבר הרבה זמן".

לעומתו, בכירה לשעבר במחלקת המדינה שהובילה את המשא ומתן מול אירן, וונדי שרמן, הביעה דאגה מהמהלך. "זה כל כך נגד האינטרסים שלנו, שמישהו יכול לחשוב אפילו שהנשיא מחפש תירוצים לקונפליקט", אמרה שרמן. "מופעלות על משמרות המהפכה כל כך הרב סנקציות כבר, שההקצנה הזו ממש מסכנת את כוחותינו באזור.

מייק פומפאו דחף למדיניות נוקשה יותר כלפי (צילום: רויטרס, חדשות)
מייק פומפאו דחף למדיניות נוקשה יותר כלפי | צילום: רויטרס, חדשות

בתגובה להכרזה האמריקנית הצפויה נגד אירן – אנשי משמרות המהפכה הודיעו כי אם ארצות הברית תכריז עליהם כארגון טרור, הם בתגובה יוסיפו את צבא ארצות הברית לרשימת ארגוני הטרור שלה.  "אם משמרות המהפכה תוכנס לרשימת ארגוני הטרור האמריקני אנו נציב את צבא ארה"ב ברשימה השחורה סמוך לדאע"ש" אמר ראש הוועדה לביטחון לאומי של אירן.

משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, חדשות)
משמרות המהפכה | צילום: רויטרס, חדשות

כבר היום עשרות אנשים המשויכים למשמרות המהפכה רשומים ב"רשימה השחורה" של הממשל, אך הארגון כולו - לא. עם זאת ב- 2007 משרד האוצר האמריקני הכריז על כוח הקודס של משמרות המהפכה (הכוח שאחראי לביצוע פעולות מחוץ לאירן) כתומך ומסייע לטרור.

טראמפ פורש מהסכם הגרעין. ארכיון (צילום: AP, חדשות)
דונלד טראמפ פורש מהסכם הגרעין | צילום: AP, חדשות

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, אשר ידוע בנציותו כלפי המשטר האירני, תמך ודחף לשינוי במדיניות כלפי אירן. זאת כחלק מעמדה נוקשה של הממשל כלפי המשטר בטהרן. ההכרזה תגיע ב"יום השנה" להחלטה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לצאת מהסכם הגרעין שנחתם בכהונתו של אובמה, ולהטיל סנקציות על אירן. סנקציות אשר דרדרו את הכלכלה האירנית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו