"הצטבר מספיק גז להרוג את כל הדיירים" (צילום: רויטרס)
האם היה ניתן למנוע את האסון? | צילום: רויטרס

ועד הבית בבניין המגורים בלונדון התריע כבר בנובמבר האחרון מפני סכנת שריפה, אולם חברת הניהול לא טיפלה בכך - כך התגלה היום (רביעי) בצל הטרגדיה הקשה, כאשר לפחות שישה בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו בשריפה בבניין המגורים. 74 בני אדם פונו מהזירה, ומצבם של 20 מהם מוגדר אנוש. מלשכתה של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי נמסר כי "היא עצובה עמוקות בעקבות האובדן הטראגי של חיי אדם, וזוכה לעדכונים שוטפים מהאירוע"

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המצב הכאוטי הוביל לאסונות נוספים: אחת הנשים שהצליחה לברוח מדירתה בקומה ה-21 עם ששת ילדיה, נחרדה לגלות עם הגיעה לקרקע כי רק ארבעה מילדיה נמצאים עמה. "היא שבורה", סיפר אחד השכנים. אישה נוספת שהביטה על הבניין הבוער מהקרקע סיפרה כי "אישה זרקה את בנה מהחלון. היא צעקה 'התינוק שלי, אני צריכה לצאת, אני צריכה להציל אותו'. אני חושבת שהוא בסדר, אולי שבר כמה עצמות - לא יכולנו לעשות כלום".

מייקל פרמסיוואן, דייר בקומה השביעית של הבניין, הצליח לברוח. "אבדתי הכל", סיפר. "הרגע הנוראי ביותר הוא הרגע בו הבנתי שהכל בוער. בערך ב-1:30 עמדתי להרדם כשהרחתי משהו - קמתי והבטתי מסביב כדי לראות אם יש בעיה בחשמל, וכשהצצתי מבעד לדלת ראיתי עשן ואנשים רצים. לא הייתה אזעקה, הספרינקלרים לא פעלו וגם גלאי העשן בדירה לא עבדו", הוסיף.

טרגדיה בבניין מגורים בלב בירת בריטניה (צילום: SKY NEWS)
"לא הייתה אזעקה, הספרינקלרים וגלאי העשן | צילום: SKY NEWS

"שוטר העיר אותנו", נזכר דייר נוסף בשם ג'סטין בל. "הוא היה מאוד קשוח ואמר: 'לכו עכשיו!'. זה היה נורא, כולם היו מאוד מבולבלים ועצבניים. למה זה קרה?". שכן המתגורר מול הבניין שעלה בלהבות, פול ליטלג'ון, הוסיף כי "ראיתי אנשים שמתגלשים על סדינים שקשרו וניסו לרדת מהקומה התשיעית. ראיתי חלונות שמתפוצצים, גם מקרר בוער שנפל".

מה הוביל לשריפת הענק?

הרשויות בלונדון ממשיכות לנסות ולברר מה גרם לשריפת הענק במגדל המגורים "גרפלד" בבירה הבריטית. שירותי הכיבוי הודיעו בצער כי "מספר בני אדם" נהרגו, כאשר מניין הקורבנות צפוי לעלות. נמשכות הסריקות אחר לכודים אפשריים בבניין, כאשר לפחות 50 בני אדם פונו עד כה מהבניין. הלהבות כובו ברובן, אך עשן כבד מיתמר בשמי לונדון ורבים נפגעו משאיפת העשן. צפו בדיווח של כתב חדשות 2 מאזור השריפה.

עדי ראייה דיווחו כי ראו אנשים קופצים מחלונות הבניין בן 27 הקומות, שבער במשך שעות ארוכות. הבניין שופץ בשנים האחרונות, והחברות האחראיות הסירו מהאינטרנט הבוקר את פירוט השיפוץ שנעשה. בשעות האחרונות עלו טענות להפרות בנייה שהובילו להתפשטות השריפה במהירות. תושבים סיפרו לחדשות 2: "משהו נראה מוזר, השריפה התפשטה מאוד מהר".

שריפה בבניין בלונדון (צילום: רויטרס)
מספר הפצועים הסופי טרם ברור | צילום: רויטרס

לטענת חלק מהתושבים, שנבדקת על ידי הרשויות, גלאי העשן בבניין לא עבדו - ואנשים נקראו בהתחלה להישאר בבתים. "בקומות הגבוהות היו שניסו להכין חבלים ממצעים ולרדת למטה", סיפרו עדי ראייה, "בקומות הנמוכות יותר היו שקפצו.

"אלו שאלות מאוד חשובות שמישהו יצטרך לענות עליהן", אמר קאן לרדיו BBC. "ברחבי לונדון יש לנו הרבה מאוד מגדלים, אנו לא יכולים לאפשר מצב שבו נסכן אנשים בגלל עצות רעות שנתנו או, אם זה מה שקרה כפי שפורסם, שמגדל מגורים לא קיבל שירותים או אחזקה ראויה".

שירותי הכבאות בבירה הבריטית שיגרו למוקד השריפה 40 כבאיות ו-200 כבאים כדי להילחם בלהבות שמבעירות את המגדל, החל מהקומה השנייה. שירותי החירום בלונדון סגרו את האזור והכריזו על מצב חירום ברדיוס של כמה עשרות מטרים.

 

סגן ראש מערך הכבאות בלונדון מסר כי "מדובר בתקרית גדולה ורצינית מאוד ואנו מנצלים משאבים רבים ונעזרים בכלים ייחודיים". עוד הוא ציין כי עשרות הכבאים פרוסים ברחבי המגדל בניסיון לאתר דיירים שטרם התפנו. מספר כלי תקשורת בבריטניה מדווחים כי במגדל ישנם מספר דיירים לכודים שניתן לשמוע אותם צועקים לעזרה מחלונות הקומות העליונות של המגדל.