תקיפה בסוריה, ארכיון
תקיפה בסוריה | צילום: AP, חדשות

רוסיה נגד ישראל: דוברת משרד החוץ הרוסי קראה לצה"ל להפסיק לתקוף בסוריה והזהירה מיצירת כאוס באזור. מנגד, נתניהו מבטיח להמשיך לפעול בסוריה - לאחר שפורסמו ציטוטים מאיימים של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, נתניהו לא נשאר חייב וענה לסולימאני בטוויטר: "במקום להתערב בבחירות, מוטב שסולימאני יבדוק את מצבם של הבסיסים האירניים שהוא מנסה להקים בסוריה. כל עוד אני ראש ממשלה, לא נפסיק להיאבק נגדם".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, התייחסה במהלך תדרוך עיתונאים לתקיפות של צה"ל בסוריה ואמרה: "המנהג של תקיפות שרירותיות על ידי ישראל באדמת סוריה צריך להיפסק, אסור למדינה הזו להפוך לזירה של סגירת חשבונות גאו פוליטיים". עוד אמרה הדוברת: "אנחנו קוראים לכולם לחשוב על ההשלכות האפשריות של יצירת סיבוב נוסף של כאוס במזרח התיכון"

"אנחנו לא שינינו את העמדה שלנו בנושא, היא מבוססת על עקרונות של משפט בינלאומי", הסבירה. "שיגור מתקפות על אדמתה של מדינה ריבונית, במקרה זה סוריה, צריך להיות פסול. לפי ההערכה שלנו, האווירה העוינת באזור לא תואמת את האינטרסים ארוכי הטווח של רוב המדינות במזרח התיכון וגם כמובן של ישראל". לדבריה, "אי אפשר להפוך את סוריה, שסבלה משנים ארוכות של סכסוך חמוש, לזירה של סגירת חשבונות גאופוליטיים".

סולימאני ונתניהו, ארכיון
סולימאני ונתניהו, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

 

הבוקר דווח כי אירן מאיימת להסלים את האלימות נגד ישראל כל עוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך להורות על תקיפת כוחותיה בדרום סוריה. בעיתון "אל-ג'רידה" היוצא לאור בכוויית פורסמו ציטוטים מפי גורם בכיר בטהרן, שאמר כי מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה ביקר במהלך סוף השבוע בדרום סוריה, וזה מה שהצית את סבב התקיפות ההדדיות בין ישראל לאירן.

לפי הדיווח, הגנרל קאסם סולימאני ביקר בחשאי בכפר הסוני אל-ע'אריה א-שרקיה שבמחוז דרעא הסמוך לגולן הסורי. הביקור התקיים ביום שישי האחרון, יומיים בלבד לפני התקיפה הישראלית בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק, שנענתה בשיגור טיל קרקע-קרקע אירני לעבר החרמון.

נתניהו לא נשאר חייב וענה לסולימאני בטוויטר: "במקום להתערב בבחירות, מוטב שסולימאני יבדוק את מצבם של הבסיסים האיראניים שהוא מנסה להקים בסוריה. כל עוד אני ראש ממשלה, לא נפסיק להיאבק נגדם".

מפת התקיפות בסוריה
מפת התקיפות בסוריה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לדברי הגורם שצוטט בכתבה, המועצה העליונה לביטחון לאומי התכנסה בלילה שבין שני לשלישי ושמעה דיווח מפי סולימאני אודות התקיפות הישראליות ועל ביקורו בדרום סוריה. הגורם סיפר כי סולימאני הדגיש בפגישה שהרוסים עדכנו את האירנים חצי שעה לפני התקיפה לגבי המטרות שישראל מתכוונת לתקוף, ולכן פינו את כל המוצבים מיד. באירן אף דוחים את הדיווחים לפיהם 12 אירנים נהרגו בתקיפה וטוענים כי אזורי התקיפה היו ריקים מכוחות.

עוד דווח כי מפקד כוח אל-קודס העריך שתגובה אירנית בעומק ישראל תביא להפלת נתניהו. לדברי הגורם שצוטט בכתבה, הדרך היחידה בעיני סולימאני לעצור את התקיפות הישראליות היא להגיב בשלושה טילים על כל טיל ישראלי ולנסות להפיל מטוסי קרב, גם אם הם פועלים רק במרחב האווירי הלבנוני ולא חודרים לתחום האווירי של סוריה.

הגורם ציין כי סולימאני קרא להפעלת לחץ על ממשלת סוריה כדי שתגיב לתקיפות של ישראל, זאת לאחר שנתניהו הודה כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות בסוריה. לדברי סולימאני, הודאת נתניהו מעניקה לסוריה זכות ולגיטימציה להגיב על פי החוק הבינלאומי.

לפי הדיווח, סולימאני התייחס לבחירות הקרובות באפריל ואמר שהתגובה האירנית תהיה בעומק ישראל ותביא להפלת נתניהו, "אחרת הוא ימשיך במדיניות ההסלמה שלו עד לניצחון בבחירות", צוטט מפקד כוח אל-קודס. המקור אמר שלפי סולימאני, יש להודיע לרוסים שלאירן אין קווים אדומים ושהם יגיבו בצורה שהם רואים לנכון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו