המתיחות בצפון: פחות מיממה לאחר שרקטה סורית נורתה לעבר אתר החרמון - צה"ל תקף הלילה (בין ראשון לשני) בתגובה מטרות של כוח קודס האירני בשטח סוריה. משרד ההגנה הרוסי דיווח כי בתקיפה נהרגו 4 חיילים של צבא אסד ו-6 נפצעו ולפי דיווחים נוספים מספר ההרוגים גבוה יותר ועומד על 11. דובר צה"ל, שהודיע בצעד חריג על התקיפה בזמן אמת, הזהיר את הצבא הסורי מפני ניסיונות פגיעה בשטח ישראל או בכוחותיו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

לדברי הרוסים, מערכת ההגנה הסורית השמידה בהצלחה יותר מ-30 טילי שיוט ופצצות מונחות. בתקשורת הסורית דווח כי התקיפה בוצעה מאצבע הגליל ומשטח לבנון, וטוענים כי ישראל ספגה תבוסה בטענה שרוב הטילים יורטו. בעקבות האירועים, צה"ל הורה לסגור היום את אתר החרמון למבקרים וניסוי ההתרעה לבחינת כשירות מערך הצופרים שתוכנן להתקיים היום בגליל ובגולן - נדחה. מעבר לסגירת האתר למבקרים, לא פורסמו הנחיות מיוחדות תושבי הצפון.

אתר אירני שהותקף בנמה
אתר אירני שהותקף בנמה"ת בדמשק | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"זו הייתה מתקפה אינטנסיבית - גלים של שיגורי טילים מונחים", סיפר מקור בסוריה. עדי ראייה בדמשק דיווחו על פיצוצים עזים שנשמכו כמעט שעה ברציפות. הארגון הסורי לזכויות אדם מסר כי "התקיפות הישראליות פגעו במחסני טילים ואתרים צבאיים של אירן וחיזבאללה".

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ הודיע שהתקיפה בוצעה בתקופה לשיגור הרקטה אתמול לצפון רמת הגולן - ושיגר איום מפורש לעבר משמרות המהפכה: "מדיניות הקווים האדומים למניעת התבססות אירן בסוריה נשמרת במלוא העוצמה. תקיפת צה"ל הלילה על מטרות אל קודס האירני בסוריה היא מסר ברור לקאסם סולימני ומשמרות המהפיכה האירניות - הקם להורגך השכם להורגו. מי שיורה טילים לעבר החרמון הישראלי ישלם את מלוא המחיר".

אתר לוגיסטי אירני בבסיס צבא סוריה
אתר לוגיסטי אירני בבסיס צבא סוריה | צילום: דובר צה"ל, חדשות
תיעוד התקיפה הלילית בסוריה
צה"ל תקף מטרות בסוריה | צילום: סאנא, סוכנות ידיעות סורית, חדשות

שיגור הטיל ששוגר אתמול מסוריה לכיוון החרמון הישראלי היה התגובה הראשונה של צבא אסד מאז חודש מאי שנה שעברה. מדובר בהסלמה, שכן היירוט המוצלח של מערכת "כיפת ברזל" מעל שמי החרמון היה של רקטה שכוונה מראש אל האתר המושלג ועמוס המבקרים, ולא של טיל נ"מ סורי כפי שסברו תחילה עם תיעוד השובלים.

כוחות הקודס האירניים, הם הכוחות האחראים על פעילות משמרות המהפכה האירניות מחוץ לגבולות המדינה. המדיניות של ישראל בנוגע להתבססות האירנית על אדמת סוריה לא השתנתה - גם בתקופה בה התחלפו שר הביטחון והרמטכ"ל.

התקיפה שבוצעה בפעם הראשונה באור יום מעידה גם על המסר שישראל מעבירה אל מעבר לגבול: בכל מקום שתהיה ידיעה מודיעינית - ישראל תתקוף, בין אם זה ביום או בלילה, המדיניות היא לפגוע. אמש ראש הממשלה הממשלה נתניהו רמז במהלך ביקור בצ'אד לפני המראתו ארצה כי "יש לנו מדיניות לפגוע התבססות האירנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו, המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד".