סנטור אוסטרלי עורר היום (שבת) מהומה כשהאשים את ההגירה האיסלאמית בטבח בשני המסגדים בניו זילנד."אני מתנגד לכל מעשה אלימות ואני מגנה את הירי", כתב בהצהרה לתקשורת. "אך מעשה האלימות הזה מדגיש את הפחד הגובר בקהילה שלנו בעקבות העלייה בנוכחות מוסלמית". במהלך ריאיון לתקשורת אחד הנוכחים שבר בתגובה ביצה על ראשו והחל עימות בין השניים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

ההצהרה גררה מיד גינויים באוסטרליה וניו זילנד, כולל של ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון. "ניו זילנד ואוסטרליה היא בית לאנשים מכל הדתות והתרבויות ומכל רקע. אין שום מקום במדינות שלנו לשנאה וחוסר סובלנות", צייץ ראש הממשלה בטוויטר. "הערות של הסנטור שמאשימים את ההגירה בטבח הן מגעילות.

טרנט בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
המחבל בבית המשפט | צילום: רויטרס, חדשות

ברנטון האריסון טרנט, המחבל שירה למוות ב-49 מתפללים במסגדים בניו זילנד ותיעד בשידור חי את הטבח הואשם הלילה (שבת) ברצח. טרנט הובא לבית המשפט בקרייסטצ'רץ' כשהוא אזוק. הוא סירב לדבר, ובמשטרה מאמינים שצפויים נגדו אישומים נוספים.

מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
מאות אנשים מחו נגד הטבח | צילום: AP, חדשות

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן אישרה כי בין הקורבנות של הטבח יש גם ילדים וציינה כי המחבל תכנן להמשיך את המתקפה אך נעצר על ידי שני שוטרים מקומיים. 39 פצועים עדיין מאושפזים בבית החולים, 11 מהם עדיין במצב קשה.

הרוצח בשידור חיי שהעלה (צילום: AP, חדשות)
הרוצח ברנטון טרנט | צילום: AP, חדשות

המשטרה המקומית פנתה לציבור בהודעה בטוויטר וקראה לעדים לאירוע למסור עדותם ולתרום לחקירה. "המשטרה רוצה לשמוע מכל אחד שאולי ראה, שמע או שיש לו מידע על המתקפה ב-15 במרץ", נמסר.

מאות אנשים הגיעו לאזור הטבח למחות נגד מסע ההרג הרצחני והביעו תמיכתם בקהילה המוסלמית המקומית. אחד אחרי השני הם הניחו זרי פרחים לזכר הנרצחים והביעו סולידריות עם הנפגעים.