מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
תקלה במשפט הטבח: ה"נרצחת" חיה | צילום: AP, חדשות

המשטרה בניו זילנד הגישה כתב אישום נגד מבצע הטבח, הגזען ברנטון טרנט, בגין רצח של 50 בני אדם בשני מסגדים במדינה לפני כשבוע. עם זאת, מבוכה נרשמה בקרב הרשויות בניו זילנד כאשר התברר שאחת הנשים שמופיעה ברשימת הנרצחים שהוגשה לבית המשפט, ובגינה הוא מואשם - עדיין בחיים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי פרסומים בכלי תקשורת במדינה הלילה (חמישי), במשטרה עשו טעות חמורה והגישו בכתב האישום שם של אישה שאינה מעורבת ועדיין בחיים. כתב האישום הוגש לבית המשפט, אך לאחר שהתגלתה הטעות ברשויות הבטיחו לתקן את הטעות. גורמים במשטרה התנצלו בפני האישה, ששמה נאסר לפרסום על ידי בית המשפט.

מבצע הטבח בניו זילנד (צילום: חדשות)
מבצע הטבח בניו זילנד | צילום: חדשות
ברנטון טרנט בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
ברנטון טרנט בבית המשפט | צילום: רויטרס, חדשות

לפי גורמים המעורבים בחקירה, המשטרה בניו זילנד צפויה להגיש נגד טרנט אישומים נוספים בהמשך.

בעקבות הטבח: רפורמה בכלי הנשק בניו זילנד

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדן, הודיעה הלילה על איסור שימוש והחזקה של רובי סער, מחסניות עם קיבולת גבוהה, וכל נשק צבאי חצי אוטומטי, כמו זה בו נעשה שימוש בהתקפת המסגדים בקרייסטצ'רץ' בליל חמישי שעבר. החלטתה קיבלה תמיכה ציבורית רחבה, אף מסוחרי נשק וחובבי ציד בעצמם. בעל חוות ירי אמר: "לציבור אין צורך אמיתי בנשקים צבאיים. אם יוצאים לצוד ולא פוגעים בירייה אחת, גם לא תצליח ב-20 כדורים".

על פי הודעתה של ארדן, האיסור יגובה בחקיקה, שתוצג בעוד כחודש. ראש הממשלה אמרה שהיורה מקרייסטצ'רץ' רכש את הנשק בו השתמש באופן חוקי לחלוטין. על פי דבריה, הוא הגביר את יכולות הנשק על ידי שימוש במחסניות מיוחדות, אותן רכש "בקלות רבה" באינטרנט.

מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
מתאבלים על הרצח בניו זילנד | צילום: AP, חדשות

בימים שאחרי הטבח טענה ארדן כי האירוע חשף את חולשות של חוקי מכירת והחזקת הנשק במדינה. "בתוך עשרה ימים מאירוע הטרור המחריד אנחנו נכריז על רפורמה שתהפוך את הקהילה שלנו לבטוחה יותר", הודיעה.

ארדן כינסה מסיבת עיתונאים כבר בליל הטבח ובטרם נתפס הרוצח. אז אמרה כי "רבים מהנפגעים הם מהגרים, חלקם אפילו פליטים שהחליטו להפוך את ניו זילנד לביתם. וזה אכן ביתם, הם חלק מאיתנו, מי שאחראי לאירועים - לא". בנאום שנשאה מספר ימים לאחר מכן אמרה: "אין דרך להגדיר את האירוע הזה מלבד - אירוע טרור".

ראש ממשלת ניו זילנד אוסרת החזקת נשק (צילום: AP, חדשות)
ראש הממשלה ארדן, ניו זילנד | צילום: AP, חדשות

שני אירועי ירי התרחשו בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר, בשני מסגדים שונים בעיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. מספר ההרוגים בטבח עומד על 49 וישנם לפחות 20 פצועים נוספים. ארבעה חשודים במעשה נעצרו - שלושה גברים ואישה. הם לא היו מוכרים לרשויות המודיעין במדינה. הלוויותיהם של ההרוגים נמשכות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו