שני אירועי ירי התרחשו הלילה (בין חמישי לשישי) בשני מסגדים שונים בעיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. הרשויות המקומיות, מספר ההרוגים בטבח עומד על 49 וישנם לפחות 20 פצועים נוספים. ארבעה חשודים במעשה נעצרו - שלושה גברים ואישה - והם לא היו מוכרים לרשויות המודיעין במדינה. משטרת ניו זילנד מחפשת אחר משתפי פעולה נוספים. לדברי לדברי ראשת הממשלה, ג'סינדה ארדרן, "אין דרך להגדיר את האירוע הזה מלבד אירוע טרור".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לן פנה, אחד התושבים ששהו במקום סיפר כי ראה אדם לבוש שחורים נכנס למסגד "מסג'יד אל נור" ואז שמע עשרות יריות. בעקבות הירי ראה אנשים בורחים בבהלה מהמסגד. עוד סיפר פנה כי ראה את היורה בורח לפני שהגיעו הרשויות וכוחות החירום. "ראיתי אנשים מתים בכל מקום", שחזר.

הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר הודיעו כי הן מסירות את חשבונותיו של היורה מהפלטפורמות שלהן. הרוצח שידר בשידור פייסבוק לייב את מסע הירי שלו.

אירוע הירי במסגד בניו זילנד, ארכיון (צילום: ap, חדשות)
"ראיתי אנשים מתים בכל מקום" | צילום: ap, חדשות
חברת הפרלמנט: "אין הצדקה לשנאה כזו" (צילום: רויטרס, חדשות)
חברת הפרלמנט: "אין הצדקה לשנאה כזו" | צילום: רויטרס, חדשות

משטרת ניו זילנד צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "אנו מאמצים את כל יכולותנו על מנת לשלוט בסיטואציה, אך הסכנה עודנה גבוהה מאוד". בהמשך ביקשה המשטרה מהתושבים להישאר בבתיהם וא דרשה מכל המסגדים לחסום את הכניסה אליהם.

במסיבת עיתונאים שכינסה ארדרן מוקדם יותר היום, אמרה: "זהו יום שחור בתולדות ניו זילנד. רבים מהאנשים שנפגעו הם מהגרים, חלקם אפילו פליטים שהחליטו להפוך את ניו זילנד לביתם. וזה אכן ביתם, הם חלק מאיתנו, מי שאחראי לאירועים - לא". עוד הוסיפה ארדרן: "תפילותיי עם הנפגעים ועם בני משפחותיהם".

 

איימי אדמס, חברת הפרלמנט בניו זילנד אמרה: "אני מזועזעת לשמוע על הירי במסגד, לעולם אין הצדקה לכזו שנאה". בעקבות הירי המשטרה חסמה חלק מהדרכים בעיר.

הקהילה היהודית בניו זילנד שלחה מכתב תנחומים לאנשי הקהילה המוסלמית ולאנשי העיר קרייסטצ'רץ שם בוצע הירי. "למועצה היהודית בניו זילנד אין מספיק מילים כדי לתאר עד כמה אנחנו הרוסים ומזועזעים מהמתקפה המשולבת במסגדים בקריסטצ'רץ היום", נכתב. "אנו מציעים את עזרתנו ותמיכתנו המלאות לקהילה המוסלמית ועומדים מאוחדים נגד נגע הטרור והגזענות שעל כולנו לעשות הכול על מנת למגר מניו זילנד. אנחנו מתפללים עבור כל מי שהושפע מהמתקפות ובני משפחותיהם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו