פוטין ודובריו נגד טראמפ
פוטין ודובריו נגד טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

רוסיה ממשיכה במתקפה על המהלך המדיני של טראמפ: הממשל ברוסיה, שככל הנראה הופתע מהחלטתו של נשיא ארה"ב להצהיר על הצורך בהכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן, בהתנגדות חריפה נוספת. דובר הקרמלין התייחס לצעדי נשיא ארה"ב והביע תקווה כי הציוץ הדרמטי שפרסם יישאר "בגדר הצהרה בלבד" ולא יוביל להכרה רשמית. באיחוד האירופי הבהירו כי אינם מכירים בריבונות ישראל ברמת הגולן, גם לאחר הצהרת טראמפ.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"עמדת האיחוד האירופי לא השתנתה - בהתאם למשפט הבינלאומי, אנו לא מכירים בריבונות ישראל על השטחים שנכבשו מאז יוני 1967 ולא רואים בהם חלק משטחה של ישראל", הדגישו. מצרים הצטרפה לגינויים והודיעה כי הגולן מבחינתה הוא שטח סורי כבוש: "כולם צריכים לכבד את ההחלטות הבינלאומיות בנוגע ללגיטימציה, לקיחת אדמה בכוח אינה חוקית".

ממשלת גרמניה הבהירה כי היא מתנגדת לצעדים חד צדדיים והזכירה כי סיפוח הגולן אינו חוקי בהתאם להחלטת האו"ם. גם צרפת הבהירה כי אינה מכירה בסיפוח הגולן מכיוון שהדבר מנוגד למשפט הבינלאומי: "מדובר במצב לא חוקי, ועל המדינות להימנע מהכרה בו". אם ארצות הברית אכן תכיר רשמית בגולן כשטח ישראלי, 52 שנה לאחר מלחמת ששת הימים, היא תהפוך למדינה הראשונה ש"תשבור" את המוסכמה הבינלאומית שלפיה מדובר בשטח כבוש - שגורלו ייקבע רק במו"מ בין ישראל לסוריה.

רוסיה במתקפת גינויים

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר היום לכתבים: "זו רק קריאה מצדו של טראמפ כרגע, נקווה שזה יישאר כך ולא ימומש". פסקוב אמר כי קריאות מסוג זה "מערערות מאוד ובאופן ניכר" את יציבות במזרח התיכון - ואף פוגעות לדבריו במאמצים להשגת הסכם שלום במזרח התיכון.

דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכרובה כינתה את המהלך "חסר אחריות" בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות RIA. דברי פסקוב ודוברת משרד החוץ הם התגובה הרביעית שפרסמה רוסיה בתוך פחות מיממה בתגובה לטראמפ: ברוסיה הבהירו אמש כי הם לעולם לא יכירו בריבונות הישראלית ברמת הגולן, וטענו כי אחת ממטרותיו של טראמפ היתה לפגוע בשותפות שבין רוסיה לסוריה. גם הבוקר הבהירה רוסיה שהחלטת טראמפ מפרה את החלטות האו"ם. משרד החוץ הרוסי טען כי כל שינוי במעמדה של רמת הגולן יהווה "הפרה ישירה" של החלטות האו"ם.

צפו בסיפורים המעניינים של 29.4 לאורך השנים
רמת הגולן | צילום: שרון אוחיון, חדשות

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הגיב הבוקר בזעם להחלטת טראמפ וטען כי השלכותיה על המזרח התיכון חמורות. "לא נאפשר לגיטימציה לפלישה לרמת הגולן", אמר ארדואן. עוד הזהיר הנשיא הטורקי, בנאום שנשא באירוע של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי: "החלטת ארה"ב להכיר בריבונוות ישראל ברמת הגולן הביאה את האזור לסף משבר". שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בסוגלו אמר אמש כי טורקיה "תומכת בשלמות הטריטוריאלית של סוריה". לדבריו, "מאמצי וושינגטון לתת לגיטימציה למעשי ישראל, שאינם חוקיים, רק תוביל לעוד אלימות באזור".

המשטר בסוריה פרסם הבוקר הודעת גינוי נגד ההחלטה. "רמת הגולן תישאר ערבית וסורית", נכתב בהודעה. גם אירן גינתה את צעדיו של טראמפ: "זו החלטה לא חוקית ובלתי מתקבלת על הדעת". לדברי משרד החוץ האירני, "ה'הכרה' הלא חוקית לא משנה את העובדה שהגולן שייך לסוריה".

ארדואן מזהיר
ארדואן מזהיר | צילום: רויטרס, חדשות

בעוד שבישראל קיבלו בברכה את הודעת טראמפ על ההכרה בריבונות הישראלית על הגולן, הממשל בסוריה תקף הבוקר את ההחלטה. "רמת הגולן תישאר ערבית וסורית ללא קשר להצהרות של נשיא ארה"ב על הגולן הישראלי הכבוש", נכתב בהודעת הגינוי של הסורים שכינו את ההחלטה - "חסרת אחריות".

לפי הודעת בכיר במשרד החוץ הסורי, ההחלטה של טראמפ מראה "הטייה עיוורת" של ארצות הברית למען ישראל וזלזול בחוק הבינלאומי. עוד השמיע המקור מסר תוקפני ואמר: "האומה הסורית נחושה יותר לשחרר את האדמה היקרה הזו, חלק מהמולדת הסורית, בכל האמצעים האפשריים". במקביל, מזכ"ל הליגה הערבית פרסם הודעה שּלפיה הצהרת טראמפ מנוגדת לחוק הבינלאומי וכי הארגון מצדד בזכותה של סוריה על השטח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו