נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בהכרזה דרמטית: בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקני הערב (חמישי) כי ארה"ב מתכוונת להכיר בריבונות הישראלית בגולן: "אחרי 52 שנה הגיע הזמן שארה"ב תכיר באופן מלא בריבונות של ישראל ברמת הגולן". ראש הממשלה נתניהו שוחח עם טראמפ בטלפון והודה לו: "על נס חג הפורים הזה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אחרי השינוי שבוצע באופן שבו מתייחסת מחלקת המדינה לשטחי הגולן, כפי שהופיע בדוח זכויות האדם האחרון של המחלקה, הבהיר טראמפ בציוץ כי "הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן היא בעלת חשיבות אסטרטגית וביטחונית למדינת ישראל וליציבות האזורית".

נתניהו הודה לנשיא וצייץ בטוויטר: "בתקופה שבה אירן משתמשת בסוריה כאמצעי להשמיד את ישראל, הנשיא טראמפ, בצעד אמיץ, מכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך הנשיא טראמפ"‎. במהלך הצהרה משותפת עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, שהתקיימה זמן קצר אחרי הכרזת טראמפ, אמר נתניהו כי שוחח עם נשיא ארה"ב בטלפון והודה לו "בשם עם ישראל על נס חג הפורים הזה".

נתניהו ופומפאו בביקורו בארץ (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו ופומפאו בביקורו בארץ | צילום: רויטרס, חדשות

"בזמן שאירן מנסה להשתמש בסוריה כפלטפורמה לתקוף את ישראל‎, הנשיא טראמפ עושה היסטוריה", אמר נתניהו במהלך ההצהרה המשותפת עם פומפאו. על פי ההערכות, ההכרה בריבונות תהפוך לרשמית במהלך השבוע הבא כשנתניהו ייבקר בבית הלבן וייפגש עם נשיא ארה"ב.

ממלא מקום שר החוץ, ישראל כ"ץ הגיב גם הוא על ההכרזה וכתב: "מברך על הודעתו של הנשיא טראמפ על הכרה צפויה של בריבונות ישראל בגולן, כמעט 40 שנה לאחר שנמשלת בגין קיבלה את ההחלטה ההיסטורית. הכרה אמריקנית בריבונות הישראלית תחזק את ביטחון ישראל ואת מעמדה באזור, תהווה תגובה לתוקפנות האירנית מסוריה ותשלח ומסר ברור לאסד שמעניק לה את חסותו".

הביקור המתוקשר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
הביקור המתוקשר | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

רק בשבוע שעבר מחלקת המדינה האמריקנית הסירה את המונח "שטחים כבושים" בדוח זכויות האדם השנתי שלה בהתייחסותה הן לרמת הגולן והן לשטחי הגדה המערבית. בדוח נכתב כי אותם שטחים הם תחת "שליטה ישראלית", ובכך הוחלפה ההתייחסות המסורתית של ארה"ב באשר לשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים. "בדוח אנו מפרטים על הפרת זכויות אדם בכל רחבי העולם", הסביר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו.

המאמצים של ישראל להביא להכרה אמריקנית קיבלו חיזוק במהלך ביקורו המתוקשר של הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם עם נתניהו ברמת הגולן. גרהאם, שסייר ברמת הגולן עם ראש הממשלה ועם שגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן, הצהיר: "אשוב לסנאט ואעבוד עם הסנאטור טד קרוז להתניע מהלך להכרה בגולן כחלק ממדינת ישראל עכשיו ולתמיד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו