ארדואן מזהיר
ארדואן מזהיר | צילום: רויטרס, חדשות

שעות ספורות לאחר הודעתו של נשיא ארה"ב על החלטתו להכיר ברמת הגולן כשטח בריבונות ישראלית, טורקיה מזהירה מהסלמה: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הגיב הבוקר (שישי) בזעם להחלטת טראמפ וטען כי השלכותיה על המזרח התיכון חמורות. "לא נאפשר לגיטימציה לפלישה לרמת הגולן", אמר ארדואן.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

עוד הזהיר הנשיא הטורקי, בנאום שנשא באירוע של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי: "החלטת ארה"ב להכיר בריבונוות ישראל ברמת הגולן הביאה את האזור לסף משבר". שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בסוגלו אמר אמש כי טורקיה "תומכת בשלמות הטריטוריאלית של סוריה". לדבריו, "מאמצי וושינגטון לתת לגיטימציה למעשי ישראל, שאינם חוקיים, רק תוביל לעוד אלימות באזור".

הקרמלין התייחס להצהרת טראמפ ואמר: "קריאות שכאלו מגבירות באופן ניכר את הסיכון לערעור היציבות במזרח התיכון". עוד אמרו בקרמלין: "נקווה שמדובר רק בהצהרה, מהלכים מסוג זה פוגעים במאמצים להגיע לשלום באזור".

המשטר בסוריה פרסם הבוקר הודעת גינוי נגד ההחלטה. "רמת הגולן תישאר ערבית וסורית", נכתב בהודעה. גם אירן גינתה את צעדיו של טראמפ: "זו החלטה לא חוקית ובלתי מתקבלת על הדעת". לדברי משרד החוץ האירני, "ה'הכרה' הלא חוקית לא משנה את העובדה שהגולן שייך לסוריה".

צפו בסיפורים המעניינים של 29.4 לאורך השנים
רמת הגולן | צילום: שרון אוחיון, חדשות

בעוד שבישראל קיבלו בברכה את הודעת טראמפ על ההכרה בריבונות הישראלית על הגולן, הממשל בסוריה תקף הבוקר את ההחלטה. "רמת הגולן תישאר ערבית וסורית ללא קשר להצהרות של נשיא ארה"ב על הגולן הישראלי הכבוש", נכתב בהודעת הגינוי של הסורים שכינו את ההחלטה - "חסרת אחריות".

לפי הודעת בכיר במשרד החוץ הסורי, ההחלטה של טראמפ מראה "הטייה עיוורת" של ארצות הברית למען ישראל וזלזול בחוק הבינלאומי. עוד השמיע המקור מסר תוקפני ואמר: "האומה הסורית נחושה יותר לשחרר את האדמה היקרה הזו, חלק מהמולדת הסורית, בכל האמצעים האפשריים".

ברוסיה הבהירו אמש כי הם לעולם לא יכירו בריבונות הישראלית בגולן, וטענו כי אחת ממטרותיו של טראמפ היתה לפגוע בשותפות שבין רוסיה לסוריה. גם הבוקר הבהירה רוסיה שהחלטת טראמפ מפרה את החלטות האו"ם. משרד החוץ הרוסי טען כי כל שינוי במעמדה של רמת הגולן יהווה "הפרה ישירה" של החלטות האו"ם. במקביל, מזכ"ל הליגה הערבית פרסם הודעה שּלפיה הצהרת טראמפ מנוגדת לחוק הבינלאומי וכי הארגון מצדד בזכותה של סוריה על השטח.

דונלד טראמפ, באשר אסד
סוריה מגנה את ההחלטה | צילום: רויטרס, AP, חדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו