סולימאני ונתניהו, ארכיון
סולימאני ונתניהו, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אירן מאיימת להסלים את האלימות נגד ישראל כל עוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך להורות על תקיפת כוחותיה בדרום סוריה - כך דווח הבוקר (רביעי) בעיתון "אל-ג'רידה" היוצא לאור בכוויית. לפי גורם בכיר בטהרן, מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה ביקר במהלך סוף השבוע בדרום סוריה, וזה מה שהצית את סבב התקיפות ההדדיות בין ישראל לאירן.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי הדיווח, הגנרל קאסם סלימאני ביקר בחשאי בכפר הסוני אל-ע'אריה א-שרקיה שבמחוז דרעא הסמוך לגולן הסורי. הביקור התקיים ביום שישי האחרון, יומיים בלבד לפני התקיפה הישראלית בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק, שנענתה בשיגור טיל קרקע-קרקע אירני לעבר החרמון.

נתניהו לא נשאר חייב וענה לסולימאני בטוויטר: "במקום להתערב בבחירות, מוטב שסולימאני יבדוק את מצבם של הבסיסים האיראניים שהוא מנסה להקים בסוריה. כל עוד אני ראש ממשלה, לא נפסיק להיאבק נגדם".

מפת התקיפות בסוריה
מפת התקיפות בסוריה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לדברי הגורם שצוטט בכתבה, המועצה העליונה לביטחון לאומי התכנסה בלילה שבין שני לשלישי ושמעה דיווח מפי סולימאני אודות התקיפות הישראליות ועל ביקורו בדרום סוריה. הגורם סיפר כי סולימאני הדגיש בפגישה שהרוסים עדכנו את האירנים חצי שעה לפני התקיפה לגבי המטרות שישראל מתכוונת לתקוף, ולכן פינו את כל המוצבים מיד. באירן אף דוחים את הדיווחים לפיהם 12 אירנים נהרגו בתקיפה וטוענים כי אזורי התקיפה היו ריקים מכוחות.

עוד דווח כי מפקד כוח אל-קודס העריך שתגובה אירנית בעומק ישראל תביא להפלת נתניהו. לדברי הגורם שצוטט בכתבה, הדרך היחידה בעיני סולימאני לעצור את התקיפות הישראליות היא להגיב בשלושה טילים על כל טיל ישראלי ולנסות להפיל מטוסי קרב, גם אם הם פועלים רק במרחב האווירי הלבנוני ולא חודרים לתחום האווירי של סוריה.

תקיפה בסוריה, ארכיון
תקיפה בסוריה | צילום: AP, חדשות

הגורם ציין כי סולימאני קרא להפעלת לחץ על ממשלת סוריה כדי שתגיב לתקיפות של ישראל, זאת לאחר שנתניהו הודה כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות בסוריה. לדברי סולימאני, הודאת נתניהו מעניקה לסוריה זכות ולגיטימציה להגיב על פי החוק הבינלאומי.

לפי הדיווח, סולימאני התייחס לבחירות הקרובות באפריל ואמר שהתגובה האירנית תהיה בעומק ישראל ותביא להפלת נתניהו, "אחרת הוא ימשיך במדיניות ההסלמה שלו עד לניצחון בבחירות", צוטט מפקד כוח אל-קודס. המקור אמר שלפי סולימאני, יש להודיע לרוסים שלאירן אין קווים אדומים ושהם יגיבו בצורה שהם רואים לנכון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו