כ-20,000 בני אדם התאספו אמש (שלישי) בכיכר הרפובליקה בפריז במחאה נגד האנטישמיות הגואה בצרפת, זאת לאחר סדרת אירועים אלימים ברחבי המדינה בימים האחרונים. "אף אחד לא יכול לחיות יותר בשלום. בצרפת זה נגמר", אמר אחד המפגינים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

העצרת ההמונית, הנושאת את הסיסמה "צרפת אומרת לא לאנטישמיות", מגיעה לאחר שהמדינה חוותה בשנה האחרונה עלייה מדאיגה של 74% במספר האירועים האנטישמיים. שעות ספורות לפני שהחלה רוססו צלבי קרס על כ-90 קברים יהודיים בבית עלמין ליד העיר שטרסבורג.

הפגנה נגד אנטישמיות בצרפת (צילום: AP‎, חדשות)
צילום: AP‎, חדשות
הפגנה נגד אנטישמיות בצרפת (צילום: AP‎, חדשות)
צילום: AP‎, חדשות

"אני לא יודע בדיוק למה הם כועסים על היהודים", אמר יהודי בשם אלאין שנכח בעצרת. "ב-1944 ו-1945 הם כעסו על היהודים וזה נמשך גם היום. נמאס. זה מה שכתוב על השלט הזה, 'נמאס!'. אף אחד לא יכול לחיות יותר בשלום? לא, אני חושב שלא. בצרפת זה נגמר".

פרדריק אובר, תושב פריז שהגיע גם הוא לעצרת, אמר כי "אני לא בטוח שהאירועים האחרונים הפתיעו מישהו. ואני לא בטוח שזו הפעם האחרונה שזה יקרה".

גם הנשיאים לשעבר פרנסואה הולנד וניקולא סרקוזי התייצבו בעצרת. "חלק מהאנשים מתגרים בריבונות המדינה, וצריך להתמודד עם זה עכשיו ובתקיפות", אמר סרקוזי לכתבים. "זו שאלה אמיתית של סמכות - האלימות מתפשטת וזה צריך להיפסק עכשיו".

"אלו הפנים של האנטישמיות ב-2019"

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב נאם במליאת הפרלמנט ופנה לראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ בדרישה להפסיק לדבר ולהתחיל לפעול נגד האנטישמיות אחרת תהיה עזיבה מסיבית של יהודי צרפת.

"בשבת האחרונה, שמענו 'תסתלק ציוני מסריח' ו'צרפת שלנו'", סיפר חביב. "אלה הפנים של האנטישמיות של 2019. בהקשר של משבר חברתי, קול האנטישמיות משתחרר ובאמצעות תרגיל סמנטי: יהודי הפך לציוני - זה יותר פוליטיקלי קורקט".

השחתת מצבות בבית עלמין בצרפת צלב קרס, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
המצבות שהושחתו. היום | צילום: רויטרס, חדשות

בתגובה להשחתת הקברים, ראשי 14 המפלגות במדינה קראו לתומכיהם לצאת ולקחת חלק באירועי המחאה שנערכים הערב בעשרות ערים ברחבי המדינה בעלת האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר באירופה, המונה כ-550 אלף בני אדם. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את התקרית.

בשבועיים האחרונים עדים יהודי צרפת להתגברות בגילויי האנטישמיות, לרבות הצגת תמונות של סימון וייל, ניצול שואה ושר בממשלת צרפת, כשפניו מכוסים בצלבי קרס וכן התקרית שבה הסופר היהודי הידוע אלאין פינקלקראוט הוטרד על-ידי מפגינים מתנועת "האפודים הצהובים".

מקרון בבית העלמין שבו הושחתו המצבות (צילום: הקונסיסטואר חבל הריין התחתון, חדשות)
הנשיא מקרון בבית הקברות שהושחת | צילום: הקונסיסטואר חבל הריין התחתון, חדשות

קודם לכן ביקר נשיא צרפת עמנואל מקרון יחד עם אנשי הקהילה היהודית בבית הקברות שהושחת. "יחד נמצא מענה למעשה", אמר מקרון, שמשם המשיך לטקס באנדרטת השואה בפריז.

ראש הממשלה פיליפ, שמשתתף בעצרת המרכזית בכיכר הרפובליקה, התבטא בחריפות כנגד האנטישמיות. "זו לא רק הבעיה של היהודים, זו בעיה של צרפת", הכריז פיליפ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו