השחתת מצבות בבית עלמין בצרפת צלב קרס, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
המצבות שהושחתו. היום | צילום: רויטרס, חדשות

צלבי קרס רוססו היום (שלישי) על כ-90 קברים יהודיים ליד העיר שטרסבורג בצרפת, רק שעות ספורות לפני העצרת ההמונית נגד האנטישמיות הגואה במדינה. ראשי 14 מפלגות בצרפת קראו לתומכיהם לצאת הערב ולקחת חלק באירועי המחאה שייערכו בעשרות ערים ברחבי המדינה. ראש הממשלה אדואר פיליפ שישתתף בעצרת המרכזית בכיכר הרפובליקה בפריז התבטא בחריפות כנגד התופעה והכריז: "זו לו רק הבעיה של היהודים, זו בעיה של צרפת". נשיא צרפת ביקר יחד עם אנשי הקהילה היהודית בבית הקברות ואמר: "יחד נמצא מענה למעשה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בראיון שהעניק לרשת הצרפתית "L'express", פיליפ גינה בתקיפות את גל האנטישמיות שמכה לאחרונה ברחבי צרפת. "אני יודע שאני יכול להרגיז הרבה אנשים שחושבים שהבעיה לא קיימת או שלא אוהבים לדבר על זה", אמר. "אבל יש לנו בעיה".

מקרון בבית העלמין שבו הושחתו המצבות (צילום: הקונסיסטואר חבל הריין התחתון, חדשות)
נשיא צרפת מקרון בבית הקברות שהושחת | צילום: הקונסיסטואר חבל הריין התחתון, חדשות

ראש הממשלה הצרפתי הדגיש כי "האנטישמיות מושרשת עמוק בחברה הצרפתית. הרעיון שמדובר בבעיה של היהודים בלבד עדיין נפוץ". לדבריו, צרפתים רבים מתייצבים אמנם נגד האנטישמיות אך הם אינם מודאגים מהתופעה באופן אישי.

ראש הממשלה גינה גם את המתקפה נגד הפילוסוף אלן פינקלקראוט וכינה אותה: "תקיפה של סמל הרפובליקה". הוא טען כי בשבועות האחרונים תדירות ביטויי האנטישמיות בצרפת הולכת ועולה.

"תקיפה מזעזעת ומחרידה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"האנטישמיות גוברת בצרפת". אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

פיליפ גם התייחס לטענות על כך שמחאת האפודים הצהובים נגועה באנטישמיות ודחה אותן בתוקף: "יהיה זה שקר מגוחך לומר - התנועה היא אנטישמית". מי שכן זכה למתקפה מצד ראש הממשלה הוא ז'אן לוק מלנשון, חבר פרלמנט ממפלגת השמאל הצרפתית, עליו טען פיליפ שהוא מתייחס למצב ב"שאננות".

גם ראש הממשלה נתניהו גינה את האירוע. "קרה היום דבר מזעזע בצרפת, 80 קברים יהודיים חוללו בסמלי נאצים על ידי אנטישמים פרועים. אני קורא לכל מנהיגי צרפת ואירופה לצאת בתקיפות נגד האנטישמיות - זו מגפה שמסכנת את כולם, לא רק אותנו, ויש לגנות אותה בכל מקום ובכל פעם כשהיא מרימה את ראשה".

נשיא צרפת מקרון, הגיע לבית הקברות שחולל ונפגש שם עם אנשי הקהילה היהודית וחברים נוספים בממשל. אחת הנשים סיפרה לנשיא צרפת שכל משפחתה קבורה שם. מקרון ענה לה: "חשוב שאנחנו כאן זה מאוד מרגש את כולנו, חשוב שנצרוב זאת בתודעה ושנעניש את מי שעובר על החוקים. אני לא רוצה שיקרה דבר כזה לאחרים וביחד נספק מענה למעשה הזה".

אדואר פיליפ, ראש ממשלת צרפת (צילום: רויטרס, חדשות)
אדואר פיליפ, ראש ממשלת צרפת | צילום: רויטרס, חדשות

גם מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, הגיב בחומרה להשחתת הקברים בצרפת, ואמר: "מעשי האנטישמיות האחרונים בצרפת והאחרון בהם זה עתה ממש, הם מזעזעים ובלתי מתקבלים על הדעת. השחתת קברים הוא מעשה חמור ביותר הפוגע בכבודו האחרון של אדם. לא ייתכן שבשנת 2019 אנחנו עדים לתקריות יומיות כה רבות של שנאה עתיקת יומין זו".

"האנטישמיות היא בעיה שיש לעקור מהשורש ועלינו לפעול כעת, מאוחדים מתמיד", הוסיף זינגר. "הקונגרס היהודי העולמי קורא לממשלת צרפת ליזום מאמץ לאומי כנגד האנטישמיות ולטפל בבעיה זו באופן ממוקד וחריף. לא מדובר בבעיה של הקהילה היהודית בלבד, אלא בבעיה של החברה הצרפתית כולה".

חילול של בית עלמין בצרפת (צילום: הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון, חדשות)
חילול של בית עלמין בצרפת | צילום: הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון, חדשות

הרב של שטרסבורג שהוא גם חבר הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה, הרב הגדול רבי אברהם ווייל גינה את ההשחתה ואמר: "ככל הנראה מדובר בפושעים מהימין הקיצוני המבקשים בדרך זו להביע את זעמם לקראת הערב שבו עורכות כל המפלגות בצרפת עצרות עם נגד האנטישמיות". הרב הוסיף: "אנו מזועזעים ונחרדים ודורשים מהשלטונות לתגבר את השמירה והסיורים ולמצות את הדין בנחישות נגד המבצעים השפלים".

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל גם גינה את השחתת הקברים ואמר: "לאחרונה, אנחנו עדים להתגברות האירועים האנטישמיים ברחבי צרפת הן באופיים והן בעוצמתם ותדירותם. חגואל הוסיף: "שעות לפני העצרות המתוכננות כנגד האנטישמיות הגואה בצרפת, חוללו 80 קברי יהודים. שילובם של קריאות אנטישמיות מפי פעילי 'האפודים הצהובים', צלבי הקרס על דיוקנה של סימון וייל בתיבות דואר, חילול אנדרטת אילן חלימי ועוד מחייבים בחינה מחדש של תגובת רשויות החוק למעשים הבזויים הללו".

חילול של בית עלמין בצרפת (צילום: הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון, חדשות)
צילום: הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון, חדשות

"ראש ממשלת צרפת - הכרז על האנטישמיות כנגע ממאיר שיש להעבירו מהעולם בכל דרך אפשרית תוך מלחמת חורמה וטיפול במפגעים ובמסיתים האנטישמיים ביד קשה", קרא חגואל למקרון. "זהו הזמן להרים את הראש, לצאת להפגין ברחובות ולעמוד על זכותם של כלל היהודים לחיות בביטחון במקומות מגוריהם".

מי שלא תגיע לעצרת המחאה היא העומדת בראש מפלגת הימין "החזית הלאומית הצרפתית", מארין לה-פן, שהודיעה שהמחאה הפכה ל"פוליטית מדי" לטעמה. לה-פן הבהירה שלדעתה היא ואנשיה אינם רצויים בעצרות הללו ומפלגתה תקיים אסיפה נפרדת למען קורבנות האנטישמיות.

חילול של בית עלמין בצרפת (צילום: הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון, חדשות)
צילום: הקונסיסטואר של חבל הריין התחתון, חדשות

העצרת הערב עומדת בראש הכותרות בתקשורת הצרפתית, ונושאת את הסיסמה "צרפת אומרת לא לאנטישמיות". היא מגיעה לאחר שהמדינה חוותה בשנה האחרונה עלייה מדאיגה של 74% במספר האירועים האנטישמיים.