שרשרת טעויות ביציאה מהאיחוד האירופי (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

הברקזיט בבריטניה רק ממשיך להסתבך: באופן חסר תקדים הפרלמנט החליט הלילה (בין שני לשליש) לקחת את השליטה מידיה של ראש הממשלה הבריטית תרזה מיי ומידי ממשלתה בנושא. למעשה יוכלו חברי הפרלמנט לבצע מרתון הצבעות בדרכי יציאה חלופיות מהאיחוד האירופי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

שורת ההצבעות בנושא צפויה להתקיים ביום רביעי הקרוב במה שנקרא "מרתון הצבעות אינדיקציה". ראש הממשלה מיי קיוותה שהיוזמה תיפול ולאחר ההצבעה אמרה כי היא חוקית לא מחוייבת להחלטות שיעשו בפרלמנט.

מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין קרא למיי וממשלתה "לקחת את ההליך ברצינות. הממשלה כשלה וכעת תורו של הפרלמנט להצליח". מוקדם יותר היום ניסתה מיי למנוע את ההצבעה בעזרת שורת הצבעות על אלטרנטיבות להליך הברקזיט, שאורגנו בידי חברי ממשלתה, אך אלו נדחו.

מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין (צילום: AP, חדשות)
מנהיג הלייבור | צילום: AP, חדשות

מכה זו למיי מגיעה לאחר דיווחים בסוף השבוע כי השרים הבכירים בממשלתה פועלים כדי להדיח אותה מתפקידה בתוך ימים ספורים. בדיווח בעיתון הסאנדיי טיימס הבריטי, צוטטו 11 שרים בכירים שביקשו שלא להזדהות, שטענו כי הם הסכימו על כך שראש הממשלה צריכה להתפטר.

השרים הזהירו שמיי הפכה להיות גורם רעיל וששיקול הדעת שלה השתבש. "הסוף קרוב, היא כבר לא תהיה פה בעוד 10 ימים", צוטט אחד השרים. ושר אחר הוסיף: "אי אפשר להיות חבר קבינט ולטמון את הראש בחול".

_OBJ

הפרסום הזה הגיע על רקע הפגנות הענק בבריטניה במהלך השבת, נגד יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. מאות אלפי אזרחים בריטים צעדו במרכז העיר לונדון, חלקם דרשו מהממשלה הבריטית לקיים משאל עם בנושא ואחרים דרשו מהממשלה לבטל את הברקזיט לחלוטין. המוחים הניפו בין היתר שלטים בעד האיחוד האירופי ועם הכיתוב: "תנו לאנשים להחליט".

מיי פנתה לאיחוד האירופי וביקשה לדחות את מועד היציאה, אך האיחוד העניק לה עוד שבועיים בלבד, עד ה- 12 באפריל. תאריך זה מעמיד את בריטניה בין שתי אופציות דוחקות: אישור הסכם היציאה של מיי בפרלמנט, או לחילופין יציאה חד צדדית, עם כל הקשיים הכרוכים בה. מיי העמידה את תכנית הברקזיט עליה הסכימה עם האיחוד האירופי להצבעת הפרלמנט, אך שם הוא נדחה ברוב מוחץ פעמיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו