ראש ממשלת ניו זילנד אוסרת החזקת נשק (צילום: AP, חדשות)
ראש ממשלת ניו זילנד אוסרת החזקת נשק | צילום: AP, חדשות

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדן, הודיעה הלילה (חמישי) על איסור שימוש והחזקה של רובי סער, מחסניות עם קיבולת גבוהה, וכל נשק צבאי חצי אוטומטי, כמו זה בו נעשה שימוש בהתקפת המסגדים בקרייסטצ'רץ' בליל חמישי שעבר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי הודעתה של ארדן, האיסור יגובה בחקיקה, שתוצג בעוד כחודש. ראש הממשלה אמרה שהיורה מקרייסטצ'רץ' רכש את הנשק בו השתמש באופן חוקי לחלוטין. על פי דבריה, הוא הגביר את יכולות הנשק על ידי שימוש במחסניות מיוחדות, אותן רכש "בקלות רבה" באינטרנט.

בימים שאחרי הטבח טענה ארדן כי האירוע חשף את חולשות של חוקי מכירת והחזקת הנשק במדינה. "בתוך עשרה ימים מאירוע הטרור המחריד אנחנו נכריז על רפורמה שתהפוך את הקהילה שלנו לבטוחה יותר", הודיעה.

הירי בניו זילנד: 50 נהרגו (צילום: ap, חדשות)
זירת הפיגוע: "אירוע טרור" | צילום: ap, חדשות

ארדן כינסה מסיבת עיתונאים כבר בליל הטבח ובטרם נתפס הרוצח. אז אמרה כי "רבים מהנפגעים הם מהגרים, חלקם אפילו פליטים שהחליטו להפוך את ניו זילנד לביתם. וזה אכן ביתם, הם חלק מאיתנו, מי שאחראי לאירועים - לא". בנאום שנשאה מספר ימים לאחר מכן אמרה: "אין דרך להגדיר את האירוע הזה מלבד - אירוע טרור".

שני אירועי ירי התרחשו בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר, בשני מסגדים שונים בעיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. מספר ההרוגים בטבח עומד על 49 וישנם לפחות 20 פצועים נוספים. ארבעה חשודים במעשה נעצרו - שלושה גברים ואישה. הם לא היו מוכרים לרשויות המודיעין במדינה. הלוויותיהם של ההרוגים נמשכות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו