ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באום (צילום: רויטרס, חדשות)
מגבה את בריטניה, היילי | צילום: רויטרס, חדשות

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי גיבתה הערב (רביעי) את הגרסה הבריטית לפיה רוסיה עמדה מאחורי ניסיון החיסול של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו. "ארה"ב מאמינה שרוסיה אחראית להתקפה בבריטניה באמצעות גז עצבים", אמרה במועצת הביטחון והוסיפה כי על מוסקבה לשתף פעולה באופן מלא עם החקירה הבריטית. בתגובה לדיון באו"ם דרש השגריר הרוסי לקבל הוכחה מבריטניה לפיה אכן יש קשר רוסי לחומר הכימי שנמצא בגוף המרגל ובתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכך הצטרפה היילי לדבריו של מזכיר המדינה האמריקני לשעבר רקס טילרסון שכבר הצהיר שהמעשה "קרוב לוודאי באחריות רוסית" והוסיף שהפעולה תגרור תגובה מצד ארה"ב. מועצת הביטחון של האו"ם החליטה לקיים דיון מיוחד בסוגיה, שם רוסיה עשויה לספק מידע נוסף על הפרשה. "השימוש בגז עצבים כנשק הוא אינו מקובל בשום נסיבות והשימוש בו ייחשב כהפרה בוטה של החוק הבינלאומי", אמר היום מזכ"ל האו"ם.

מוקדם יותר היום האשימה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי והודיעה כי החליטה על גירוש הדיפלומטים. מספר שעות לאחר מכן כבר העבירה בריטניה למשרד החוץ הרוסי את רשימת הדיפלומטים שיגורשו. לברוב תקף את ההחלטה, כינה אותה "פרובוקציה בוטה" והבטיח להשיב בצעדים מתאימים. "זה לא מקובל ולא ראוי שהממשל הבריטי, בשל מטרותיו הפוליטיות הלא ראויות, מדרדר את יחסי המדינות ומכריז על שורה של צעדים עוינים", אמר לברוב.