בריטניה נגד רוסיה (צילום: רויטרס, AP, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, AP, חדשות

המשבר הדיפלומטי עולה מדרגה: זמן קצר לאחר שהודיעה בריטניה על סילוקם של 23 דיפלומטים רוסים משטחה על רקע פרשת הרעלת המרגל, משיב הערב (רביעי) הממשל הרוסי אש. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום כי בריטניה "בחרה בתוקפנות על פני שיתוף פעולה" עם רוסיה, בניסיון לפתור את המשבר שפרץ סביב הפרשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום האשימה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי, סרגי סקריפאל ובתו, והודיעה כי החליטה על גירוש הדיפלומטים. מספר שעות לאחר מכן כבר העבירה בריטניה למשרד החוץ הרוסי את רשימת הדיפלומטים שיגורשו. לברוב תקף את ההחלטה, כינה אותה "פרובוקציה בוטה" והבטיח להשיב בצעדים מתאימים. "זה לא מקובל ולא ראוי שהממשל הבריטי, בשל מטרותיו הפוליטיות הלא ראויות, מדרדר את יחסי המדינות ומכריז על שורה של צעדים עוינים", אמר לברוב.

עוד התייחס לאירועים גם יו"ר וועדת החוץ של רוסיה, ואמר כי הצעדים הם חלק מ"משחק מלוכלך" שמשחקת בריטניה", ורמז כי מדובר בניסיון לייצב את מעמדה של בריטניה כשחקן גלובלי חזק לאחר הברקזיט. בשל המתיחות פרסם היום משרד החוץ הבריטי אזהרת מסע לבריטים שנוסעים לרוסיה: "ייתכן סנטימנט אנטי בריטי ופוטנציאל להפרות סדר. קוראים לנוסעים לא להתקרב למוקדי הפגנות ולא לדבר על נושאים פוליטיים", נכתב.

המרגל וביתו שהורעלו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
סקריפל ובתו | צילום: SKY NEWS, חדשות

המהלך הבריטי מגיע שעות לאחר שפג האולטימטום שהציבה הממשלה בלונדון, לפיו הרוסים נדרשו לספק הסברים על מעורבותם באירוע והשימוש בגז העצבים המיוצר ברוסיה. במוסקבה עדיין מכחישים כל קשר לפרשה. שר החוץ, סרגי לברוב, טען כי לרוסים אין כל גישה לגז העצבים שבו נעשה שימוש נגד סקריפאל, וכן שלמדינתו לא היה שום אינטרס לחסל אותו. לדבריו, מי שעומד מאחורי הטענות הם גורמים הסובלים מ"רוסיפוביה".

"שימוש בגז עצבים כנשק - הפרת החוק הבינלאומי"

עם זאת, ביממה האחרונה גורמים רבים בעולם התייצבו לצדה של בריטניה בהאשמות נגד מוסקבה, החל מנאט"ו ועד וושינגטון. בתגובה לכך החליטה מועצת הביטחון של האו"ם לקיים דיון מיוחד בסוגיה, שם רוסיה עשויה לספק מידע נוסף על הפרשה. "השימוש בגז עצבים כנשק הוא אינו מקובל בשום נסיבות והשימוש בו ייחשב כהפרה בוטה של החוק הבינלאומי", אמר היום מזכ"ל האו"ם.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: רויטרס, חדשות)
לברוב, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

האולטימטום שהציבה בריטניה לרוסיה הובילה להסלמה חמורה ביחסים בין שתי המדינות, ודובר משרד החוץ הרוסי אף איים כי "לא כדאי להתעסק עם מעצמה גרעינית". במקביל, לברוב זימן את השגריר הבריטי לורי בריסטוב לשיחת בירור. לצד זאת, המשטרה בבריטניה האשימה בימים האחרונים את רוסיה במעורבות ב-14 מקרי מוות ברחבי המדינה: שרת הפנים הבריטית הודיעה שהמשטרה ושירותי הביטחון במדינה יחקרו האשמות על פיהן רוסיה אחראית למקרי המוות הללו בשנים האחרונות בבריטניה.

כאמור, הרקע לעימות בין שתי המדינות מתעמתות הוא ניסיון החיסול של מי שהיה סוכן כפול - סרגיי סקריפל ובתו יולה, שנמצאו בתחילת חודש מרץ מחוסרי הכרה על ספסל בעיירה סליסבורי. השניים עדיין מאושפזים בבית החולים במצב קשה, אך יציב.