המרגל וביתו שהורעלו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
המרגל ובתו. "רוסיה אשמה" | צילום: SKY NEWS, חדשות

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, האשימה היום (רביעי) באופן ישיר את רוסיה בהרעלת המרגל הרוסי, סרגי סקריפאל ובתו, והודיעה כי החליטה לגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה ולהשהות כל פעילות מתוכננת בין שתי המדינות בתגובה לכך. המהלך הבריטי מגיע שעות לאחר שפג האולטימטום שהציבה הממשלה בלונדון, לפיו הרוסים נדרשו לספק הסברים על מעורבותם באירוע והשימוש בגז העצבים המיוצר ברוסיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במוסקבה עדיין מכחישים כל קשר לפרשה. שר החוץ, סרגי לברוב, טען שלונדון משתמשת בפרשת ההרעלה במטרה להשיג יתרונות מדיניים, וכי ההאשמות שבריטניה מטיחה בקרמלין מבוססות על עדויות שטחיות. לברוב אף ציין כי לרוסים אין כל גישה לגז העצבים שבו נעשה שימוש נגד סקריפאל, וכן שלמדינתו לא היה שום אינטרס לחסל אותו. לדבריו, מי שעומד מאחורי הטענות הם גורמים הסובלים מ"רוסיפוביה".

עם זאת, ביממה האחרונה גורמים רבים בעולם התייצבו לצדה של בריטניה בהאשמות נגד מוסקבה, החל מנאט"ו ועד וושינגטון. בתגובה לכך החליטה מועצת הביטחון של האו"ם לקיים דיון מיוחד בסוגיה, שם רוסיה עשויה לספק מידע נוסף על הפרשה.

גיבתה את השגריר. מיי (צילום: רויטרס, חדשות)
תרזה מיי. תגובה חריפה | צילום: רויטרס, חדשות

האולטימטום שהציבה בריטניה לרוסיה הובילה להסלמה חמורה ביחסים בין שתי המדינות, ודובר משרד החוץ הרוסי אף איים כי "לא כדאי להתעסק עם מעצמה גרעינית". במקביל, לברוב זימן את השגריר הבריטי לורי בריסטוב לשיחת בירור. לצד זאת, המשטרה בבריטניה האשימה את רוסיה במעורבות ב-14 מקרי מוות ברחבי המדינה: שרת הפנים הבריטית הודיעה שהמשטרה ושירותי הביטחון במדינה יחקרו האשמות על פיהן רוסיה אחראית למקרי המוות הללו בשנים האחרונות בבריטניה.

אמש דווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי בריטניה מאיימת להחרים את המונדיאל הקרוב שייערך ברוסיה בתגובה להרעלת המרגל הרוסי ובתו. על פי הדיווח, את הידיעה מסר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בעצמו. מיי אישרה זאת היום בנאומה בפרלמנט בלונדון.

"אולי היינו ליד הבית של סקריפל" (צילום: SKY NEWS, חדשות)
השתמשו בנשק כימי?, בריטניה | צילום: SKY NEWS, חדשותכאמור, הרקע לעימות בין שתי המדינות מתעמתות הוא ניסיון החיסול של מי שהיה סוכן כפול - סרגיי סקריפל ובתו יולה, שנמצאו בתחילת חודש מרץ מחוסרי הכרה על ספסל בעיירה סליסבורי. השניים עדיין מאושפזים בבית החולים במצב קשה, אך יציב.

שלשום אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי גז העצבים בו נעשה שימוש בניסיון ההתנקשות הוא גז עצבים נדיר ביותר שפותח ברוסיה הסובייטית.