"אנו לעולם לא נשנה את הצבעתם של אנשים ונבצע בגידה", כך אמר היום המנהיג העליון של אירן עלי חמנאי, בהתייחסות ראשונה לתוצאות הבחירות באירן מאז תחילת המהומות במדינה, לפני 6 ימים. האייתולה נאם במהלך תפילת יום השישי באוניברסיטת טהרן. עשרות אלפי המתפללים הריעו לו במשך כמעט שעתיים וקראו "מוות לבריטניה, ישראל וארה"ב".

בפתח הדרשה אמר חמנאי כי "האומה האירנית זקוקה למנוחה ולרגיעה". במה שיכול להתפרש כהימנעות מגינוי הפגנות התמיכה במוסאווי הוסיף האייתולה, "הדור הצעיר של אירן הראה הבנות ותובנות פוליטיות" אך מיד אמר "הבחירות לנשיאות היוו רעידת אדמה פוליטית בשביל אויבינו".

הוא הוסיף, אולי בניסיון לאחד את העם האירני שנראה כי הולך ומתפלג, כי "אם העם לא היה בטוח לגבי עתידו, העם לא היה מצביע. הבחירות הראו את הזדהות העם עם הממשל האירני".

"אויבי אירן פקפקו באמינות תוצאות הבחירות", אמר חמנאי בהצהרה שיכולה להתפרש כתקיפת מוסאווי, שטען בעצמו כי היו זיופים בבחירות. "אנשים הראו אחריות לארצם בבחירות האחרונות", הוסיף, "הבחירות הראו את כוחנו הדמוקרטי והדתי לעולם".

"תוצאות הבחירות מגיעות מהקלפי - לא מהרחוב"

על ההתנצחות בין אחמדינג'אד למוסאווי אמר האייתולה: "בין הבכירים קיימים רק הבדלי דעות". עוד הוא אמר, "דעתי באשר למדיניות החוץ קרובה יותר לאחמדינג'אד מאשר לשאר הבכירים... תוצאות הבחירות מגיעות מהקלפי, לא מהרחוב".

מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979, דרשות במהלך תפילות יום השישי מובאות על ידי בכירי הממשל, כולל המנהיג העליון עצמו מעת לעת.

הבוקר דווח בעיתון ה"טיימס" הבריטי כי חמנאי אמר למוסאווי כי עליו להתייצב לצדו בשעת תפילות יום השישי באוניברסיטה. לפי הדיווח, המנהיג העליון הציג לאופוזיציונר את הדרישה במפגש שקיים השבוע עם שלושת המועמדים לבחירות שהפסידו לנשיא.

מוסאווי מירחוסיין מדבר לתומכיו בעצרת בטהרן (צילום: רויטרס)
המהומות באירן, אתמול | צילום: רויטרס

המועצה המחוקקת, שמפקחת על הבחירות הארציות, אמרה ביום חמישי כי היא בוחנת את התלונות שמטילות ספק באמינות תוצאות הבחירות. אתמול נהרו מאות אלפי תומכי מוסאווי לרחובות טהרן, ביום השישי של הפגנות המחאה.

הצטרפו לחדשות 2 בטוויטר

אתמול: אחמדינג'אד שוב מאיים

בעוד בטהרן ובערים נוספות באירן הפגינו אמש המונים ברחובות, חזר נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מביקורו ברוסיה והחל לאיים. "אלה שחוללו מהומות, מציתים ומתקיפים אנשים הם שום דבר והם אינם חלק מהעם האירני", אמר. "המשטרה תפעל נגד המתפרעים".

עשרות אלפי מפגינים, תומכיו של המועמד הרפורמי מיר חוסיין מוסאווי, התכנסו מוקדם יותר במרכז טהרן לעצרת אבל המונית לזכרם של המפגינים שנהרגו על ידי אנשי משמרות המהפיכה וכוחות הביטחון של הממשל במהומות של הימים האחרונים.

המהומות והעימותים לא נשארו רק בגבולות הבירה. גם בערים שיראז איספהאן, קום, טיבריז ועוד נרשמו אירועים דומים. עם זאת, בגלל האיפול התקשורתי שמטיל השלטון, לא ברור מה בדיוק התרחש במקום.

מהומות באירן: סיקור מיוחד

אחמדינג'אד מאיים: המשטרה תטפל במתפרעים

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר