לא ינהל מו"מ תחת לחץ. אחמדינג'אד (צילום: הטלויזיה האירנית)
נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד | צילום: הטלויזיה האירנית

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד התייצב בצהריים בפני עמו והעולם כולו כדי לתת לכולנו שיעור במה שהוא חושב שהוא מומחה בו – דמוקרטיה. "הדמוקרטיה האירנית יכולה לשמש דוגמה", אמר מי ששם במעצר את מתנגדיו וחסם את דרכי התקשורת במדינה יממה לאחר שנבחר לנשיאות.

נשיא אירן הבהיר כי לא היה פסול בבחירות בהן זכה לכשני שליש מקולות הבוחרים, שיש מי שאומרים שחלקם מזויפים. "הבחירות באירן היו כשרות", אמר. "לכל אדם הייתה הזכות לבחור את נציגו. הדמוקרטיה האירנית היא דוגמה לשילוב של ערכים אנושיים ומדיניים. מודל שיכול לשמש דוגמה לעוד ממשלים ברחבי העולם".

אחרי ששיבח את הדמוקרטיה של ארצו, התפנה לתקוף את הדמוקרטיה המערבית. "מערכת הבחירות הליברלית חושפת את חולשותיו של האדם", קבע. "היא מושחתת. הגיע הזמן לשים לה סוף".

מהומות בבחירות האחרונות, ארכיון (צילום: רויטרס)
מהומות לאחר הבחירות באירן | צילום: רויטרס

את הסיבה ליחס השלילי שהוא זוכה לו ברחבי העולם המערבי הוא תלה בגורם אחד – כלי התקשורת. "התקשורת המערבית-הקפיטליסטית אימצה גישה אנטי-אירנית מאז שעליתי לשלטון", הסביר. "התקשורת המערבית לא יכולה לנקוט בשום דרך מלבד הדרך הזו, 40 מיליון אנשים השתתפו בבחירות שנערכו כחוק".

"האומה האירנית היא אומה בעלת יכולות שצריך לקחת אותה בחשבון בפיתרון של משברים עולמיים - פיתרון על יסוד של צדק ושלום", אמר נשיא אירן. "אנחנו מוכנים לפירוק בינלאומי של הנשק הגרעיני".  

על המחאה ברחובות טהרן אמר אחמדינג'אד כי "האנשים מתרגשים - זה כמו משחק כדורגל אבל זה יעבור".

"מי יעז לתקוף היום את אירן?", שאל הנשיא הישן-חדש את האומה. "אין שום כוח שיכול לאיים על אירן. המצב בעולם השתנה. היום זה עידן של אומות - של לוגיקה ומחשבה, עידן של שינויים, האומה האירנית חזקה, היא תומכת בשלום ואחווה ומתכוונת להגן על עקרונותיה. אנחנו נגרום לאגרסיביים לחוש חרטה. העולם הולך לקראת צדק ודיאלוג".

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

אירן החליטה כבר בסיבוב ראשון: אחמדינג'אד

יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום

רוחות של מהפך ברחובות טהרן

אחמדינג'אד יורד לעם: גם רודן וגם גנן

פרשנות: אחמדינג'אד לא סחבק, הוא מהפכן