אבו מאזן עם חאלד משעל (צילום: רויטרס)
אבו מאזן וחאלד משעל | צילום: רויטרס

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן נפגש עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל בדוחא בירת קטאר. זו פגישתם הראשונה של השניים מאז תחילת שנת 2013, ובתקשורת הפלסטינית דיווחו כי האווירה בשיחה הייתה חיובית. שני המנהיגים דנו בפיוס הפלסטיני בין פת"ח לחמאס והביעו רצון לפתוח "דף חדש" ביחסים בין התנועות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחמאס אמרו בשבוע שעבר כי הם אלה שדחפו לפיוס, ולא הרשות. בכיר חמאס מחמוד א-זהאר התייחס לכישלון המגעים עם ישראל והאשים את אבו מאזן בבזבוז זמן. אבו מאזן חשב שהמשא ומתן יביא למדינה בעזה ובגדה, אבל במהלך האחרון לא הושג דבר", אמר בריאיון לסוכנות רויטרס. "לכן, הגענו למסקנה שהוא ועמיתיו מבזבזים את הזמן של הפלסטינים".

לדברי בכיר חמאס, הארגון מלכתחילה היה זה שיזם את הפיוס וההחלטה על אחדות אינה תוצר של המצב שאליו נקלע חמאס, אלא מימוש של הסכמים קודמים. "כבר התמודדנו בעבר עם מצור של שנה של מצרים, ושל מה שנקרא ישראל", הזכיר. "אנו מוכנים לפיוס כי אנו מאמינים בפלסטין השלמה, אנו חזקים יותר עם הפיוס הזה".

כשנשאל א-זהאר אם חמאס יכיר בישראל, הוא לא ענה בשלילה ולא בחיוב. "זו ממשלה בלי ייעוד פוליטי, זו ממשלת מומחים שתפעל במשך שישה חודשים, לא יותר", התחמק חבר ההנהגה המדינית של חמאס.

הממשלה הפלסטינית החדשה אמורה לקום בקרוב, וישתתפו בה שרים משתי התנועות. ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמאדללה הגיש לפני כשבועיים את התפטרותו ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן וסלל את הדרך להקמת ממשלה חדשה.