ראש הממשלה המכהן. ראמי חמדאללה (צילום: רויטרס)
התפטר. ראמי חמדאללה | צילום: רויטרס

ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמאדללה הגיש את התפטרותו ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן - כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, חמדאללה אמר לאבו מאזן: "אני מתפטר, הממשלה בידיך, כבוד הנשיא, ואתה יכול לעשות בה מה שאתה רוצה". בכך סולל חמדאללה את הדרך להקמת ממשלה חדשה בהשתתפות חמאס.

כשבע שנים לאחר הפיכת החמאס ברצועת עזה הושג ביום רביעי פיוס בין חמאס לפתח - דבר שיאפשר את הקמת ממשלת האחדות. ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה בירך על ההסכם: "הסתיימו שנות הפילוג".

"הפיוס הוא הכרח לאומי נוכח מה שעושה ישראל בירושלים, בגדה ובעזה", אמר הנייה. "על בסיס זה הסכמנו בשתי פגישות בין משלחות חמאס ופתח על סיום הפילוג ויישום הסכם הפיוס".

הנייה ציין כי ההסכם כולל את אישור ההסכמים הקודמים בין התנועות, הקמת ממשלת פיוס בתוך חמישה שבועות, בחירות לפרלמנט ולנשיאות בתוך שישה חודשים אחרי הרכבת הממשלה ושינוי מבנה אש"ף בתוך חמישה שבועות.

בישראל הביעו זעם על ההסכם. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן אמרו כי חתימה על הסכם לממשלת אחדות של הפת"ח והחמאס היא חתימה על סיומו של המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית.

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט כינה את העסקה הנרקמת "ממשלת אחדות הטרור". הממונה עלהמשא ומתן, שרת המשפטים ציפי לבני, אמרה כי "ההחלטה להשעות את השיחות היא החלטה נכונה, השילוב של הרשות עם החמאס הוא רע".

גורם בכיר בממשל האמריקני הזהיר אתמול את הפלסטינים ואמר כי אם תוקם ממשלה משותפת עם חמאס, ארצות הברית תשקול מחדש את הסיוע הכספי שהיא מעניקה לפלסטינים.