התכנית קרסה יחד עם המו"מ. נתניהו ואבו מא (צילום: רויטרס)
"חתימה על סיום המו"מ". ארכיון | צילום: רויטרס

בימין זועמים על הדיווחים אודות הכוונה של פת"ח וחמאס להקים ממשלת אחדות לאומית תוך חמישה שבועות. "חתימה על הסכם לממשלת אחדות של הפת"ח והחמאס היא חתימה על סיומו של המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית", התריע שר החוץ אביגדור ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליברמן קרא ליו"ר הרשות הפלסטינית לקבל החלטה. "אבו מאזן צריך להחליט אם הוא רוצה לעשות שלום ואם כן - עם מי. אי אפשר לעשות שלום גם עם ישראל וגם עם החמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל", אמר יו"ר ישראל ביתנו.

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט כינה את העסקה הנרקמת "ממשלת אחדות הטרור". "החמאס ימשיך לרצוח יהודים ואבו מאזן ימשיך לדרוש את שחרורם", טען בנט. "מי שחשב שאבו מאזן הוא פרטנר, ראוי שיחשב מסלול מחדש".

שר החוץ אביגדור ליברמן, ארכיון (צילום: AP)
קורא לאבו מאזן להחליט. ליברמן, ארכיון | צילום: AP

"יש התקדמות בשיחות"

השר עמיר פרץ ממפלגת התנועה אמר מוקדם יותר כי אין לשמוח על מהלך של פירוק הרשות - אם ייצא אל הפועל. "אלה הצוהלים ופותחים בריקודים על רעיון פרוק הרשות נוהגים בחוסר אחריות מוחלט", אמר. "הם כבר מחלקים תפקידים למצרים ולירדנים".

פרץ דיבר הבוקר דווקא על התקדמות בשיחות. "התנועה נלחמת עבור מחנה השלום כולו וביממה האחרונות יש התקדמות בשיחות ולכולם ברור אילו סוגיות נמצאות על השולחן. אלו ימים מכריעים ועלינו להבין כי עבור הבית היהודי השלום הוא איום, אך עבור עם ישראל השלום הוא תקווה".

מארג של אינטרסים סביב עזה (צילום: AP, חדשות)
ממשלה תוך 5 שבועות. ארכיון | צילום: AP, חדשות

אחרי שהפלסטינים חתמו על שורה של אמנות בינלאומיות ואבו מאזן איים לפרק את הרשות אם השיחות עם ישראל ייכשלו, כלי תקשורת ערביים דיווחו מוקדם יותר כי הפת"ח והחמאס גיבשו הסכם להקמת ממשלת אחדות - במסגרת שיחות שנערכות בעזה בין התנועות היריבות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדיווחים על הפיוס ותקף את אבו מאזן. "במקום שאבו מאזן יתקדם לשלום עם ישראל, הוא מתקדם לשלום עם חמאס", אמר במהלך פגישתו עם שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ. "על אבו מאזן לבחור, האם הוא רוצה פיוס עם חמאס או שלום עם ישראל? אפשר להשיג רק אחד מהם, לא את שניהם. אני מקווה שיבחר בשלום, עד כה הוא לא עשה כך".